Facebook
Gündem

Facebook Libra’sını, Japon Bankası takibe aldı!

Facebook, geçtiğimiz günlerde yeni bir kripto para ve bununla birlikte büyük şirketlerin de oluşum içerisine dahil olduğu Calibra adlı sanal cüzdanını tanıtmıştı.

Dünyanın dört bir yanındaki devlet kuruluşları ve kurumsal düzeydeki şirketlerinin, kripto teknolojilerine olan ilgileri, son yıllarda oldukça artmaya başladı. Son gelişmeler Japon Merkez Bankası tarafından gelmiş oldu.

Facebook‘un geçtiğimiz günlerde duyurduğu kripto tabanlı yeni para birimi ile birlikte birçok şirket, pazara dahil olmak için hamleler öne sürmeye başladı. Japonya’nın en büyük finansal oyuncularından biri de bu sektöre girmek için hazırlanıyor olabilir.

Facebook

Japonya Merkez Başkanı Haruhiko Kuroda, bir basın toplantısında konuyu ilgili bazı demeçlerde bulundu:

Facebook’un yeni projesi hakkında tüm ayrıntılara hakim değilim ancak kripto para birimlerin ödeme aracı olarak insanların güvenini kazanıp kazanmayacağını görmek istiyorum.

Kuroda ayrıca, kripto para teknolojilerinin sektörde iyi bir ivme yakaladığını dikkatli olunduğu takdirde sektörün finansal anlamda güzel yerlere gelebileceğini ekledi.

Bununla birlikte, kripto para birimlerinin sektörde, değerlerinin sabitlenip sabitlenemeyeceği, teknik istikrarın sağlanıp sağlanamayacağının ve piyasanın kara para aklamak üzere kullanılmasına yönelik yaptırımların ne derece uygulanacağına dair endişeleri olduğunu belirtti.

Japonya‘nın bir başka yerinde ise, çok sayıda medya kuruluşunun aktarmış olduğu habere göre, ülkenin en büyük sohbet uygulaması olan Line‘ın Bitmax kripto teknolojileriyle önümüzdeki birkaç gün içinde iş birliği yapabileceği  konuşuluyor.

Nikkei‘nin söylediklerine göre, Düzenleyici Finansal Hizmetler Ajansı, şirkete izin vermenin eşiğine gelmiş durumda. Yaklaşık seksen milyon Japon kullanıcının uygulama içi token alım satım yapabilecek potansiyelde olduğunu söyledi.

Line, FSA onayı kazanması durumda, SBI Grubu Japonya’nın TaoTao firmasından sonra, en büyük üçüncü döviz işletmesi olacak.

Kaan Külahlı
Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir