Libra
Gündem

Facebook’un Libra’sı için yolun sonu yakın mı?

Facebook, Libra adını verdiği dijital para birimiyle yeni bir sektöre bu yıl itibariyle giriş yapmıştı.  Büyük bir şirket yapılanmasının içinde yer aldığı topluluk, kan kaybetmeye başladı.

Libra için tehlike çanları çalmaya başladı fakat şirketin hiç pes etmeye niyeti yok gibi gözüküyor. Facebook’un liderliğinde kurulan Libra topluluğu kurulduğu Haziran ayı itibariyle tüm gözleri üzerine toplamayı başarmıştı.

Fakat, çok hızlı başlayan bu destek solup gitmeye başladı. Toplamda 13 şirketle yola çıkan topluluktan şimdiden 4 şirket ayrıldı bile. 

En son Paypal, 4 Ekim itibariyle kuruluştan ayrılacağını ve kendi projelerine odaklanacaklarını duyurmuştu. Şimdi ise, The Verge, Bloomberg ve Financial Times’ın ortak hazırladığı rapora göre, Visa, Mastercard, eBay ve Stripe’da gruptan ayrılan isimler arasına girecek.

Mastercard, konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmaktan çekinirken, Visa, eBay ve Stripe birtakım açıklamalarda bulundular. İsterseniz onları bir inceleyelim:

Visa:

Visa, şirket nezdinde aldığı kararlar doğrultusunda Libra Topluluğu’na katılmama kararı almıştır. Değerlendirmeye devam edeceğiz ve nihai kararımızı, birliğin gerekli tüm beklentilerinin tam olarak karşılayabileceğine emin olduğumuz takdirde açıklama yapacağız.

eBay’in açıklamaları:

Libra’nın görüşlerine büyük ölçüde saygı duyuyoruz. Ancak, eBay; kuruluşun bir üyesi olarak devam etmeme kararı aldı. Şu an kullanıcılarımıza, daha iyi bir ödeme deneyimi sunmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Libra’nın kurucu dört üyeyi kaybetmesi kesinlikle iyiye işaret olarak değerlendiremiyoruz. Libra Politikaları Şefi, Dante Disparte, olumlu açıklamalarda bulundu.

İşimizi yapmayı sürdürmeliyiz, dünyayı önde gelen işletmelerinden biri olarak, güçlü birlik inşa etme politikalarımıza devam edeceğiz. Konsey üç gün içerisinde toplanacak ve yeni üyelerimizi de, siz değerli basın mensuplarıyla paylaşacağız.

Libra Topluluğu’nun Facebook hariç toplamda yirmi bir üyesi, aktif olarak kurul içinde yer alıyor. Topluluk içinden ayrılacak şirketler de buna dahil.

Yeni üyelerin Vodafone, Coinbase ve Spotify olması beklenirken topluluk üyelerinin yer aldığı fotoğraftan Mastercard’ın logosunun kaldırıldığını görebiliyorsunuz. Bu hamleyle birlikte Konsersiyum’un herhangi bir fiziksel ödeme desteği artık bulunmuyor.

Kaan Külahlı
Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir