Ford
Blockchain Gündem

Ford, trafik sıkışıklığını giderebilmek için Blockchain kullanacak

Amerika merkezli otomobil üreticisi Ford, trafik akışını kolaylaştırmak için kripto tokenlerin takasını içeren “araçtan araca iletişim yönetimi” sağlayacak bir patent başvuru yaptı.

Kripto token ile geçiş üstünlüğü sağlanacak

Ford’un başvurusuna göre, trafik sıkışıklığı sürücülerin bireysel seyahat sürecine odaklanma psikolojisinden kaynaklanıyor. Patent, sürücü tercihleri için “İşbirliği Yönetimli Birleşme ve Geçiş (CMMP)” sistemi ile çalışmanın bir yolunu sunuyor.

Bu uygulamaya sahip araçların CMMP tokenleri takas yoluyla birbirleri ile iletişime geçerek, araçların hız sabitleyicilerinin entegre çalışmasını sağlayacak. Bu sayede akan trafikte araçlar iletişim kurarak daha sağlıklı bir yol izleyebilecek. Uygulamayı bir örnek ile anlatacak olursak, bir şeritten gelen aracın sürücüsünün zamanı var ve yan yoldan gelen aracın sürücüsü bir toplantıya yetişmeye çalışıyor ise tokenlerini feda ederek diğer araca gönderecek ve bu şekilde trafikte üstünlüğü alacak. Yani bireysel zamanlarını trafikte diğer araçlara yol vererek harcayan sürücüler diğer araçlardan token alacak.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir