fransa,vergi oranları,kripto para
Gündem

Fransa kripto paralara uygulanan vergi miktarını düşürdü

Fransa merkezli haber kanalı Le Monde’nin haberine göre, danıştay kripto paralardaki vergi oranını %45 seviyesinden %19 seviyelerine düşürdü.

Madencilik vergi oranları da düzenleniyor 

Fransa danıştayının açıklamasına göre, Bitcoin satışı artık taşınır malların sermaye kazanımları kategorisinde değerlendirilecek. Aynı zamanda kripto para madenciliği ise “ticari olmayan kazançlar” sınıfında vergilendirilecek. Kripto para madenciliği mesleki faaliyetler sonucu elde edilen gelir olarak nitelendirilecek.

İlginizi çekebilir: IBM Blockchain’i mücevherleri madenden dükkana kayıt ediyor!

Le Monde, Temmuz 2014‘ten bu yana yürürlükte olan kripto paralarla ilgili yasanın değişmesi için vatandaşların en yüksek düzenleyici kuruma baş vurduğunu açıkladı. Vatandaşların bu başvurularından sonra bu tür bir düzenlemenin geldiği de gelen bilgiler arasında.

Fransa, kripto para birimlerini düzenlemeye ilişkin bir takım çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar maliye bakanlığını kurduğu bir birim üzerinden ilerliyor. Bu konudaki çalışmalara devam ederken hükumet, yatırım şirketlerinin kripto paralarla işlem yapmasını yasakladı. Tüm bunların yanında Fransız yetkililer ülke içinde ICO‘ları teşvik içinde yeni yasalar geliştirmeyi araştırıyor.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

One thought on “Fransa kripto paralara uygulanan vergi miktarını düşürdü”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir