Fransa
Bitcoin Gündem

Fransa’da kripto para yatırımcıları 31 Milyon Euro dolandırıldı!

Fransa medyasında çıkan haberlere göre ülkedeki kripto para sahipleri yeni bir dolandırıcılık furyasına kurban gittiler. Gelen haberde 700 adet yatırımcı, dolandırıcı bir projeye toplamda 31 Milyon Euro değerinde Bitcoin kaptırdılar.

İlginizi çekebilir: Ukrayna kripto paraları vergilendiriyor

Fransa konuyla ilgili tedbirler alabilir

Fransa finansal piyasalar otoritesi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu projenin yılbaşından beri aktif olduğunu belirtti. Bu dolandırıcı proje Bitcoin yatırımlarıyla ilgili reklamlar vererek insanların ilgisini çekiyordu. Bu konunun ardından henüz kripto paralara resmi bir düzenleme getirmemiş olan Fransa’nın bu konuya bir açıklık getirerek yeni bir düzenlemeyi hayata geçirecek gibi görünüyor.

Fransa medyası tarafından yapılan bir başka haberde dolandırıcılar yüzünden 43 Bin Euro kaybeden 65 yaşındaki bir vatandaştan bahsediliyor. Bitcoin yatırımıyla ilgili verilmiş olan reklamı gören ve reklamdaki numarayı arayan bu yatırımcı, kendisini borsacı olarak tanıtan bir kişiyle görüştü. O kişi vatandaşın adresini, kimlik fotokopisini alarak sistem üzerinde vatandaşı kaydetti.

500 Euro değerinde yatırım yapan kişi, bir hafta içerisinde 180€ civarında kar elde ettiğini söyledi. Zaman içerisinde dolandırıcılara daha çok güven duymaya başlayan bu yatırımcı, duyduğu bu güven duygusuyla birlikte daha fazla para yatırmaya başladı. Tüm bunlardan sonra bu borsacıdan haber alınamaz oldu.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir