Blockchain ICO

Genom Dizileme Blockchain’e taşınıyor: DNA’nı paylaş kripto para kazan!

Blockchain teknolojisi Bitcoin gibi merkeziyetsiz ve güvenli bir ödeme yöntemi olarak kullanılabildiği gibi farklı alanlarda çözüm üretmek için de kullanılabiliyor. Bunun en yeni örneği Harvard Üniversitesi‘nden genetik uzmanı George Church, PhD öğrencisi Dennis Grishin ve aynı üniversiteden mezun Kamal Obbad‘ın yeni girişimi Nebula Genomics. Ayrıca bu girişimde 999 dolar ücretle genom dizileme hizmeti veren Veritas Genetics CEO‘su Mirza Cifric de bulunuyor.

Nebula Genomics ne amaçlıyor?

Günümüzde DNA testi için para ödediğinizde, testi yaptırdığınız şirket genetik verinize sahip oluyor. Nebula ise insanların genom dizisine sahip olmak ve insanların bunu paylaşamaya izin verdikleri takdirde dijital para kazanmalarını amaçlıyor.

Dün itibarıyla yayınlanan white paper‘da (manifesto), ilaç ve biyoteknik şirketlerinin yeni ilaçlar geliştirmeleri için geniş genom verilerine ihtiyaç duyduğunu belirtiliyor. Şirketler genellikle ihtiyaç duydukları verileri milyonlarca dolar ödeyerek 23andMe gibi şirketlerden satın alıyor. Bu girişimle birlikte insanlar isterlerse genomik verilerini direkt olarak ilaç firmalarına veya bu veriye ihtiyaç duyan diğer şirketlere satabilecek.

Genom dizileme

Obbad‘ın açıklamasına göre şirketlerin kişilerin paylaşılan verilerini indirmesine gerek olmayacak, bu veriler sadece ödünç alınacak. Ayrıca paylaşılan verilerin sahipleri anonim olacak ve kimlikleri tamamen gizli tutulacak. Genomic veri ve ticari işlemlerin tümü Blockchain üzerinden gerçekleştirilecek.

Henüz Nebula’nın bir ICO ile mi bu işe girişeceği yoksa farklı bir yolla mı bu sistemi hayata geçireceği bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde bu heyecan verici girişim ile ilgili yeni bilgilerin gelmesini umut ediyoruz.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir