Gündem

Google, kripto para madenciliği uzantılarını yasaklıyor!

Google, kripto para madenciliği uzantılarını Chrome mağazasında yasaklayacak.

Kullanım politikalarına uymuyor

Google’ın pazartesi günü açıkladığı karara göre, temmuz ayından itibaren madenciliği kolaylaştıran tarayıcı uzantılarını kaldırmaya başlayacak. Öte yandan Blockchain ile ilgili diğer uzantılar ise mağazada yerlerini koruyabilecekler. Google, daha önce sadece madenciliğe yönelmiş ve kullanıcıları bu amaca ilişkin açıkça bilgilendiren uzantılara izin vermişti. Lakin bu politika Google’a uyumsuz eklentileri filtrelemek, engellemek için yeterli olmadı.

Bu yasağı açıklamaya karar vermesinin nedeni olarak, Chrome Web Mağazası’na gönderilen madencilik uzantılarının büyük çoğunluğu, şirketin kullanım politikalarına uymaması gibi görünüyor.

Google uzantılar platformu müdürü James Wagner;

“Sağlıklı bir uzantı ekosistemini sürdürmenin anahtarı platformu açık ve esnek tutmaktır. Bu, geliştiricilerin Chrome tarayıcısı kullanıcıları için yaratıcı ve yenilikçi özelleştirmeler oluşturmasını sağlıyor. İşte tam da bu nedenle, inceleme için gönderilen madencilik uzantılarının büyük çoğunluğunun, tek amaç politikamıza uymadığı veya kötü amaçlı olduğu şüphesi kesinleşene kadar, uzantıları yasaklayıcı komut dosyaları ile engellemeyi ertelemeyi tercih etmiştik.”

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir