Güney Kore Bitcoin
Gündem

Güney Kore borsalarına New York modeli geliyor

Güney Kore hükümeti, ülkede hizmet veren kripto para borsaları için New York‘ta uygulanana benzer olarak bir onaylama sistemi getirmeyi düşünüyor. Hükümet, kripto para borsalarını yasaklamak yerine regüle etme düşüncesinde ve getirilmesi düşünen bu sistemle ilgili son karar önümüzdeki Haziran ayında verilecek.

Konuyla alakalı bakanlıktan “Kripto paralara getirilecek regülasyonlara ek olarak, borsalar için bir onaylama sistemini adapte etmek konusunda olumlu düşünüyoruz. Büyük ihtimalle New York’ta uygulanan sistemi model alacağız” açıklaması yapıldı.

Güney Kore borsalarına onay sistemi

New York’ta dijital para birimleri üzerine bir borsa olabilmeniz için New York State Department of Financial Services (NYSDFS) biriminden “BitLicense” adı verilen bir lisans almanız gerekiyor. Bu lisansı alabilmek için de çeyrek finansal raporlarından elde tutulan sermayaye kadar birçok gerekliliği yerine getirmeniz gerekiyor.

Bu arada gelen haberlere göre hükümetin kripto paralar için almak istediği kararlarda bazı değişiklikler oldu. Kripto paraları ve borsaları tamamen yasaklamak gibi sıkı bir tutum yerine regülasyon yapılacağı belirtiliyor. Bunun nedenlerinden biri de sert tutumun Blockchain’in gelişimine de etki edebilecek olması.

Güney Kore Strateji ve Finans Bakanlığı, kripto para borsalarına onay sistemini getirmek konusunda bir hayli ısrarcı. Bakan Vekili Kim Do-yeon “Dijital para birimlerini ortadan kaldırmamıza ihtiyacımız yok” açıklamasını yaptı. Yine de alınacak kararın biraz gecikeceğini söyleyebiliriz. Çünkü hem IMF ve G20 zirvelerinde yapılacak global tartışmalar bekleniyor hem de son kararın Hazir ayı gibi çıkacağı belirtiliyor.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir