Kripto para borsaları

Hollanda, AMLD5’ten sonra tüketiciye yönelik ilk kripto platformunu tescilledi

Bir kripto para borsası olan BLOX, Hollanda’da faaliyet gösterme fırsatı yakaladı. BLOX, Hollanda ‘nın AMLD5’i uygulamaya koyduğundan beri bunu yapan ilk platform oldu.

 

İlginizi çekebilir: Hollanda Merkez Bankası ilk kez kripto para borsası onayladı

Şirket paylaştığı bir duyuruda şunu söyledi:

“BLOX, Hollanda Merkez Bankası siciline dahil edilecek ilk tüketici odaklı kripto para şirketidir.”

Hollanda’da kullanıcıların kripto para işlemleri yapmasına izin vermeden önce herhangi bir şirketin kayıt yaptırması zorunludur. Artık ülkedeki yatırımcılar, düzenlemeler konusunda endişelenmeden kolayca kripto para birimlerine yatırım yapabilecekler.

Şirketin blog gönderisinde şu söyleniyor:

“BLOX, tüketicilerin en sevdikleri dijital para birimine 1 euro kadar düşük bir fiyata yatırım yapmalarına izin veriyor. Bu nedenle, Hollanda Merkez Bankası’nın onayı, kripto para birimlerinin genel halk tarafından geniş ölçüde erişilebilir olacağı anlamına geliyor.”

Hollanda Merkez Bankası’ndan da kayıt yaptırdığı için BLOX için onaylı kripto hizmetleri sağlayıcı listesinde yer almak yeterli olmadı. Bankaya kayıtlı Anycoin Direct adında başka bir kripto borsası da var.

Öte yandan, dijital varlık türevleri borsası olan Deribit, Ocak 2020’de ülke dışına taşındı. Şirkete göre taşınmanın nedeni, şirketin yeni düzenlemelerle yüzleşmek istememesi. Bununla birlikte, ülkeye taşınan farklı kripto şirketleri, Hollanda’nın artık daha geniş kripto benimsemeye açıldığını gösteriyor. 

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir