HTC
Blockchain

HTC: Blockchain telefonu Exodus 1’i duyurdu

HTC’nin özel üretimi olan ve merkezi olmayan uygulamaların kullanımını artırmak için tasarlanan yeni telefonu Exodus 1’in ön siparişini açtı.

İlginizi çekebilir: Toyota reklamcılık alanında Blockchain kullanıyor

HTC Exodus 1, kripto para cüzdanı barındırıyor

Aralık ayından dağıtımına başlanacak olan cihaz, ilk Blockchain’li telefon olarak karşımıza çıkacak. Şirketin bugün yaptığı açıklamada, cihazın ön siparişlerinin sadece kripto paralarla olacağı söyledi. Exodus 1 sadece Bitcoin veya Ethereum aracılığı ile satın alınabilecek.

Telefon, ABD, Hong Kong, Singapur, Yeni Zelanda, İngiltere ve yaklaşık 30 ülkede müşterilere sunulacak. Ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı ise henüz belli değil. Cihazın içinde dahili bir kripto para cüzdanı bulunuyor ve bu kripto para anahtarları Android işletim sistemi içinde korunacak.

Ayrıca HTC, telefonu kaybeden ya da anahtarını unutanlar için de bir “Sosyal Anahtar Kurtarma” süreci oluşturdu. Şirket birkaç kişiyi güvenilir kişi olarak görevlendirebilir. Her bir kişi anahtar yönetim uygulamasını indirebilir. Kullanıcıların kurtarma kelimeleri, bu kişiler arasında paylaştırılacak ve telefonunu kaybeden kullanıcılar bu kişilerle iletişime geçecek ve anahtarlarını kurtaracak.

Cihazın özelliklerine gelecek olursak, Android Oreo ile gelen telefon 6 inçlik QHD+ bir ekrana sahip. 6GB RAM  ve 128 GB depolama alanı sunan cihaz, Snapdragon 845 yonga seti ile birlikte geliyor. Cihazın arka yüzünde 16 MP’lik çift kamera bulunurken, ön yüzünde ise 8 MP’lik çift ön kamera bulunuyor. Suya ve toza dayanıklılık konusunda ise cihazda IP68 sertifikası bulunuyor. Son olarak cihazın bataryası ise 3,500 mAh depolamaya sahip.

Telefonun satış fiyatı yaklaşık 960 dolara denk gelen 0.15 BTC. Ethereum ile ödemek isteyenler için ise 4.78 ETH fiyatında olacak.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir