Blockchain

IBM Blockchain’i mücevherleri madenden dükkana kayıt ediyor!

Bu yıl sonunda Helzberg Diamonds’ın 200 mağazasından bir nişan yüzüğü satın aldığınızda, akıllı telefonunuzu kullanarak tam olarak o mücevherin nereden geldiğini görebileceksiniz. Çünkü IBM, Helzberg ve diğer birçok şirketin içerisinde olduğu TrustChain birliği, cevherlerin ve değerli metallerin madenden alışveriş merkezine olan tüm sürecini blok zincirine kayıt edecek.

İlginizi çekebilir: Walmart, güvenli ödeme için Blockchain kullanacak

Mücevher kayıtları blok zincirinde

Bu oluşum sayesinde, TrustChain birliğinde olan tüm şirketler, mağazada satılan bir mücevherin tüm geçmişini kolayca görebilecek. Bu da bir malın düşündüğünüz değerini kesinleştirmede önemli bir araç olacak. Ayrıca yasal merciler bu kayıtlar sayesinde bir mücevherin kölelik, terörist finansmanlığı ve diğer insan hakları ihlalleriyle bağlantılı olup olmadığını da öğrenebilecek.

IBM Genel Menajeri Jason Kelley “Endüstrimizde doğruluğa ve büyük güvene ihtiyacımız var” sözlerini kullanarak, blok zinciri teknolojisinin şeffaflığı ve güvenilirliğine vurgu yapıyor. Sözünü ettiğimiz birliğin içerisinde Asahi Refining ve LeachGarner gibi değerli metalleri tedarik eden şirketler olduğu gibi Helzberg Diamonds gibi direkt satış yapan şirketler de bulunuyor.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

2 thoughts on “IBM Blockchain’i mücevherleri madenden dükkana kayıt ediyor!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir