IBM ve R3
Blockchain Gündem

IBM ve R3 blockchain altyapısı için işbirliğine gidiyor

IBM ve R3, bugün IBM’in yaptığı açıklamaya göre bulut sistemlerinde kullanılmak üzere blockchain tabanlı bir altyapı kurmak için işbirliğine gidiyor. Bu işbirliği kapsamında R3’ün sunduğu Corda Enterprise isimli kurumsal blockchain hizmeti, IBM LinuxONE üzerinden dijital varlık gözetimi gibi konularda yardımcı olması için entegre edilecek.

IBM ve R3 işbirliğinin detayları

Blockchain dünyasında önemli projelerle gündeme gelen iki şirketin bu işbirliği sonucunda hem IBM’in hem R3’ün blockchain destekli hizmetleri birbirinden güç alacak.

New York merkezli bir firma olan R3, blockchain üzerinden yapılan akıllı sözleşmelerle ilgili hizmetleriyle tanınıyor. Birçok firma ve finansal sağlayıcı, farklı platformlar üzerinden veri transferi yaparken daha güvenli ve daha şeffaf bir akış istediği için R3’ün verdiği hizmet dikkatlerini çekiyor. Açık kaynak kodlu olarak internet ortamında kendine yer edinen Corda ürünü de operasyonel faaliyetlerin ucuzlamasını, karmaşık iş süreçlerini basitleştirmeyi ve şirketlere yeni ağ fırsatları sunmayı vaat ediyor.

IBM tarafından yapılan açıklamada da Corda’nın IBM LinuxONE’a entegrasyonu, “R3’ün Corda Enterprise ürünü sayesinde IBM’in mevcut blockchain hizmetleri de güçlenmiş olacak.” sözleriyle ifade ediliyor.

IBM ve R3

İlginizi çekebilir: Bahamalar “Sand Dollar”ı Piyasaya Sürdü

Beta programı 2 Kasım’da açılıyor

İki tarafın işbirliği sonrası Corda Enterprise, IBM Cloud Hyper Protect Hizmetleri aracılığı ile 2 Kasım’dan itibaren beta programı kapsamında temin edilebilecek. Beta sonrası sürece bağlı olarak 2021’in ilk çeyreğinde ürün genel kullanıma sunulacak. Bununla birlikte Corda odaklı danışmanlık merkezi de R3’ün hizmetlerinden haberdar olunabilmesi için IBM müşterilerinin kullanımına açılacak.

IBM Blockchain Hizmetleri‘nde genel müdür olarak görev yapan Jason Kelly, iki taraf arasındaki işbirliğinin farklı blokchain ağlarının birlikte çalışabilmesini sağlamaya dayalı olacağını belirtiyor.

R3’ün CEO’su David Rutter ise, “Dijital dönüşüm kapsamında blockchain en çok tercih edilen teknoloji olma yolunda ilerliyor ve IBM ile R3 arasındaki işbirliği sayesinde IBM LinuxONE’ın güvenliği ve gizliliğini kuvvetlendirerek bu yolda önemli bir adım atmış olacağız.” diyor.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir