IKEA
Ethereum

IKEA, tedarik zincirinde Ethereum blok zincirini kullanacak

IKEA, blok zinciri teknolojisini kullanan yeni bir alışveriş modeli üzerinde çalıştığını doğruladı. Sistem oldukça nesil teknolojiler içeriyor.

İsveçli Mobilya Devi, ödemelerde bir blok zinciri teknolojisi olan Ethereum ağını mağazalarında kullanılacağını kabul etti. Sistem, ilk olarak şirketin merkezinin de bulunduğu Nordik Mağazası’nda ve İzlanda’da bulunan Reykjavik şubesinde uygulanmaya başlanacak.

Yayınlanan basın bülteninde, blok zinciri tabanlı bu yeni uygulama, ödemeleri ve pazardaki uzmanların işlemlerini kolaylaştıracağı belirtiliyor. Ayrıca sistemin, finans ve kurumsal sektöründe büyük bir adım olduğunun altı çizildi.

IKEA, ödeme yöntemi için Tradeshift’le antlaşmaya kararlı. Tradeshift platformu, Monerium’la yaratılmış ether bazlı İzlanda Krona’sını kullanarak işlem ağı yaratmayı planlıyor. Finlandiyalı teknoloji şirketi sadece blok zinciri üzerindeki elektronik paraları kontrol etmek konusunda yetkilendirilecek.

“Akıllı Fatura” çağını başlatabilecek mi?

Tradeshift’in kurucularından Gert Sylvest, yeni inovatif ödeme sistemi üzerinde “akıllı fatura” teknolojisinin aktive edildiğini belirtti. Söz edilen uygulama ışığında, akıllı sözleşme oluşturularak daha efektif bir ağ yaratılmaya çalışılıyor. Hükümetlerin müdahil olabileceği programlanabilir para, elektronik ödemenin asıl temellerini yaratacak.

Yaratılan finans model dahilinde, işletmeler arası işlemlerde bürokratik engellerin de ortadan kalkması sağlanıyor. Sistemin geliştirilmesi ve değiştirilmesi kurumsal bazda da oldukça kolay olacak. Para akışı ve kredi izinleri varolan modelle birlikte, işlemler için düzenlenebiliyor.

 

Kaan Külahlı
Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir