IMF
Blockchain Gündem

IMF panelinde merkez bankası dijital para birimi tartışıldı

Uluslararası Para Fonu (IMF) bugün düzenlediği panellerin ilkinde merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusuna yer verdi. IMF’nin genel müdürünün moderatörlüğünü üstlendiği panele Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan ve Malezya‘yı temsilen önemli isimler katılım sağlarken, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) genel müdüre de panelde yer aldı.

IMF genel müdürü Kristalina Georgieva, sınırlar ötesi ödemelerin çok yavaş ve maliyetli bir süreç içerisinde ilerlediğine değinerek panelin açılışını yaptı. ABD Federal Rezerv’i (FED) başkanı Jerome Powell ise kendisine ayrılan sürede ABD için CBDC konusunda önceliğin ‘ilk olmak’ değil, ‘doğru olmak’ olduğunun altını çizdi. Malezya merkez bankası başkanı, ülke piyasasında rol oynayan aktörlerin farklı ülkelerin CBDC’sine yönelmesi riskinden bahsetti. Suudi Arabistan merkez bankası başkanı ise CBDC özelinde en büyük önceliğin dijital kimlik sistemi olması gerektiğini savundu.

IMF, CBDC sürecinde kilit rol oynuyor

Dünya genelinde son dönemde büyük ilgi gören CBDC fikri ile ilgili IMF’ye büyük görev düşüyor. Zira geçen hafta 7 ülkenin bir araya gelerek hazırladığı CBDC raporunda da bahsedildiği üzere, söz konusu teknolojinin kullanımının yaygınlaşabilmesi için IMF ve Dünya Bankası’nın ödemelerin geleceğini güvence altına alması gerekiyor.

IMF

Öte yandan ABD’nin CBDC konusunda hangi konumda yer alacağıyla ilgili görüşleri merak edilen FED Başkanı Jerome Powell, paneldeki konuşmasında FED olarak CBDC’nin maliyeti ve avantajları üzerine değerlendirmeler yaptıklarını ancak somut bir adım atmadan önce kamuoyunun fikrini almak gibi birçok aşama kaydedilmesi gerektiğini belirtti. Powell, CBDC ile ilgili araştırmaların başladığını ancak nihai bir karar alınmadığını söyledi.

“ABD’nin CBDC konusunda ilk olmayı değil, en doğru işi yapmayı ön planda tutması gerektiğini düşünüyorum. Doların global piyasadaki rolünü düşünürsek bu konuya dair araştırma ve geliştirme çalışmalarında kesinlikle en önde yer almalıyız.” – Jerome Powell

Dünya genelindeki ABD notalarının yarısının, yani yaklaşık 1 trilyon doların, ABD sınırları dışında konumlandığı tahmin ediliyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Fiyatını 24 Saat İçinde Etkileyecek İki Olay

Piyasa tehditleri ve dijital kimliğin önemi

Malezya merkez bankası müdürü Nor Shamsiah Mohd Yunus ise kendine ayrılan sürede ülke piyasalarında önemli rol oynayan aktörlerin/figürlerin başka ülkedeki bir CBDC’ye yönelmesi durumunda yaşanabilecek sıkıntıların altını çizdi. Bu anlamda eğer dijital para birimi edinmek ülke için mevcut sisteme kıyasla bir avantaj sağlamayacaksa, dijital ödemeler konusunda geleneksel yöntemlere başvurmak daha ideal bir seçenek olarak görünüyor.

BIS genel müdür Agustín Carstens bu konudaki endişelere cevap olarak, CBDC kapsamında yapılacak herhangi bir ödemenin devlet tarafından takip edilebilmesinin yanında devlet onayına tabii tutulabileceğini belirtti. Carstens CBDC özelindeki risklerin ortadan kaldırılabileceğini, ancak yine de birçok şeyin yanlış gitme ihtimalinin varlığından dolayı temkinli adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Suudi Arabistan merkez bankasının başkanı Ahmed Alkholifey, CBDC konusunda güvenilir bir dijital kimlik sistemi oluşturulmasının çok önemli olduğunu dile getirdi. Alkholifey, halihazırda dijital kimlik sistemine sahip olmayan ülkeler için söz konusu sistemin maliyetinin yüksek olacağını ve bu durumun kendileri adına çekince yarattığını ifade etti.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir