intel
Blockchain Gündem

Intel, dağıtılmış defter doğrulamalarını otomatikleştirmek istiyor

Teknoloji devi Intel, dağıtılmış bir defterdeki işlemleri doğrulamak için yeni bir yol arıyor. Bu sözü edilen teknoloji için bir patent başvurusu yapıldı.

İlginizi çekebilir: Kripto para yatırımı yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler!

Dağıtılmış defterlerde işlemler otomatik doğrulanacak

Geçtiğimiz hafta ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayımlanan bir dosyada şirket, dağıtılmış defterleri otomatik bölümlere ayıracak ve güncelleyecek bir teknolojiyi sunacak. Buna göre bir işlemci yeni blokların geçerli olduğunu ve deftere eklenebileceğini bağımsız olarak doğrulayacak.

Bu patentte sözü edilen teknoloji, doğrulamak ve kaydetmek için bir düğüm ağına dayanan Bitcoin gibi Blockchain tarafından geliştirilen geleneksel madencilik yöntemlerinden farklı.Bununla birlikte günümüzde blokajlarla karşılaşan ölçeklenebilirlik endişelerinin tartışıldığı patent başvurusu, dağıtılmış defterlerin en verimli veri depolama biçimi olamayabileceğini de şu sözlerle belirtiyor:

“Dağıtılmış defterlerin doğası gereği ölçeklenebilirlik sorunları var. Dağıtılmış defterdeki tüm doğrulayıcıların tüm işlemlerin bir kopyası olması gerektiğinde, tüm işlemlerin tüm doğrulayıcılara yayınlanması gerekir. Bu yayınlanmış işlemler çok sayıda ağ mesajı oluşturur.”

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir