İspanya Merkez Bankası
Blockchain

İspanya Merkez Bankası da CBDC furyasına katılıyor

İspanya Merkez Bankası (Banco de España), önümüzdeki 4 yıl boyunca izleyeceği stratejileri kamuoyu ile paylaştı ve bu stratejiler arasında merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırmasına da yer verdi.

İzlenecek stratejik planın içeriği konusunda detay verilmese de, CBDC özelindeki araştırmanın “Yeni teknolojiler ve bilişim kaynakları” başlığı altında gerçekleştireceği belirtildi. COVID19 kaynaklı gelişmelerin ülkeyi ekonomik anlamda derinden etkilediğine yer verilen açıklamada, mevcut teknolojilerin yaşanan olumsuz süreçten çıkma konusunda yetersiz kaldığı için yeni teknolojilere başvurulması gerektiği ifade edildi.

İspanya Merkez Bankası dijital para birimine öncelik verecek

Bankanın yöneticilerinden Pablo Hernández de Cos, Merkez Bankası’na olan erişilebilirliği artırmayı hedeflediklerini belirtirken, 4 yıllık stratejik planlamanın ilk iki yılında CBDC kullanımının finansal sisteme yönelik olası sonuçları hakkında araştırma yapılacağını söyledi. Böylelikle edinilen bilgilerle birlikte ekonomik altyapı, çağın getirdiği teknolojik ihtiyaçlar doğrultusunda ilerleme kaydedebilecek.

İlginizi çekebilir: G20 Ülkeleri Dijital Para Birimi Kuralları Oluşturuyor

Öte yandan CBDC kullanımına yönelik kesin bir karar verilmesi durumunda, bu kararın Avrupa Merkez Bankası ile örtüşeceği tahmin ediliyor. Bilindiği üzere İspanya’nın da bulunduğu Avrupa Birliği’ni temsil eden Avrupa Merkez Bankası da CBDC’ye yönelik girişimlerini hızlandırmıştı. Bu anlamda İspanya’nın kendine ait bir para birimi değil, yine Euro’yu temsilen bir para birimi üzerinde karar kılması öngörülüyor. İspanya, 2002 yılından bu yana resmi para birimi olarak Euro’yu kullanıyor.

İspanya Merkez Bankası

2017 yılının Eylül ayında Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi, Estonya‘nın kendine ait CBDC edinme çabası konusunda yoğun eleştiride bulunmuştu. “Avrupa Birliği üyesi herhangi bir ülke kendine ait bir dijital para birimi kullanamaz,” diyen Draghi, “Avrupa’nın kullandığı para birimi Euro’dur ve bu alandaki bütün girişimler bu gerçek göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.” ifadelerini kullanmıştı.

Günümüzde ise Avrupa Merkez Bankası’nın başkanlığını Christine Lagarde yürütmekte ve kendisi dijital para birimi konusuna Draghi’den daha fazla ilgi gösteriyor. İspanya Merkez Bankası başkanı Juan Ayoso Huertas da “dijital euro” özelindeki yürütülen çalışmaların üst kurulunda yer alıyor.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir