Japon firması
Blockchain Gündem

Japon firması Layer X’ten blockchain tabanlı oylama sistemi

Japon firması Layer X, blockchain tabanlı çalışan bir elektronik oylama sistemi geliştirdiğini duyurdu. Söz konusu oylama sisteminin Tsukuba şehrini kapsayan “akıllı şehir” projesi dahilinde yer alacağı belirtildi.

İlginizi çekebilir: ABD Seçimlerindeki Anlaşmazlıkları Blockchain Çözebilir

Tokyo merkezli firma tarafından yapılan açıklamada elektronik oylama sistemi sayesinde iki kez oy kullanma, oylamalara dair verilerin doğru şekilde depolanması, seçmen gizliliği ve operasyon kayıtlarının yönetimi gibi konularda, gereken teknolojik ihtiyaçların karşılanacağına yer verildi. Bununla birlikte sistem sayesinde seçmenlerin oylama sonuçlarını kontrol edebileceği ve blockchain ağı üzerinde yer alan kayıtlar ile toplama işlemlerinin doğru şekilde gerçekleştirdiği konusunda teyit alınabileceği ifade edildi.

Japon firması yerel yönetimlerle görüşecek

Layer X’in duyurusunda yeni sistem aracılığıyla yerel yönetimlerin elektronik oylama sistemini benimsemesine yönelik bir ilerleme kaydetmesinin hedeflendiği açıklandı. Ek olarak çeşitli idari hizmetlerin dijital dönüşümü kapsamında yaşanan teknik sorunlara yönelik çözüm arayışlarının hızlandırmak istendiği belirtildi.

Japon firması

Bilindiği üzere koronavirüs salgını sonrası birçok ülke ve eyalet blockchain tabanlı oylama sistemlerine yöneldi. Rusya blockchain altyapısı ile çalışan elektronik oylama sistemi denemelerine çoktan başladı ve projenin kaynak kodunu da GitHub‘dan yayınladı.

Keza Fransa’nın komünlerinden Verneuil-sur-Seine’de bir yol projesinin onaylanması konusundaki oylama, blockchain desteğiyle çalışan bir uygulama aracılığıyla yapıldı. Michigan eyaletinde ise blockchain tabanlı Voatz platformu ile başarılı bir elektronik oylama denemesi gerçekleştirildiği duyuruldu.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir