Blockchain

Japonya blockchain tabanlı kimliği test ediyor

Japonya dijital kimlikleri daha teknolojik hale getirmek için blok zincirine geçiyor. Japonya’da bulunan ödeme şirketleri ve teknoloji şirketleri ortak bir proje yürütüyor.

İlginizi çekebilir: Breitling ürettiği Saatlere dijital kimlik ekleyecek

Japonya

Fujitsu 2019 yılından bu yana blcokchain tabanlı dijital kimlik teknolojisi üzerine çalışıyor.  Japonya’nın en büyük üçüncü bankası Mizuho Bank ve Japon ödeme yöntemi devi JCB blockchain teknolojisine sahip dijital kimliği için pilot uygulamaya hazırlanıyor. Yeni dijital kimlik için Fujitsu Laboratories tarafından geliştirilen blockchain teknolojisi kullanılacak. Dijital kimliğin testleri hakkında Fujitsu resmi internet sitesinden açıklama yaptı.

Dijital kimlik çalışmaları şirketlerin kullanıcıların kimlik bilgilerini çok sayıda uygulamada güvenli bir şekilde bilgilerin aktarılmasını ve birbirlerine bağlanan uygulamaların doğrulamalarına imkan sunacak. Bilgiler Fujitsu tarafından oluşturulan bulut platformlarında depolanacak. İlk deneme Japonya’da gerçekleştirilecek ve dört ay sürecek. 100 Fujitsu Group çalışanı da pilot uygulamaya katılacak.

Japonya

Fujitsu dijital kimlik çalışması hakkında yaptığı açıklamada “Son yıllarda, bir hizmet sağlayıcı tarafından edinilen ve yönetilen bireysel verilerin daha rahat hizmetleri sağlamak için diğer hizmet sağlayıcılar arasında nasıl kullanılabileceği ve dağıtılabileceği konusunda çok fazla düşünülmüştür. Bununla birlikte, kişisel verilerin kötüye kullanılması, gizlilik riskleri ve bu tür verilerin yetkisiz kullanımının neden olduğu zarar yaygınlaştıkça kimlik doğrulamanın önemi defalarca kanıtlanmıştır. Ayrıca, işletme operatörlerinin, iş ortaklarının güvenilirliğini kesin olarak kanıtlayabilmeleri için dijital kimliklere artan bir talep vardır.” dedi.

Japonya dijital kimlik hazırlıklarına ne zaman başladı?

Fujitsu, Japonya’da 2019’dan beri dijital kimlikler için blockchain teknolojisini uyguluyor. Temmuz 2019’da Fujitsu Laboratories, çevrimiçi işlemlerde kullanıcı kimlik bilgisi ve güvenilirliğini değerlendirmek için blockchain tabanlı çözümünü tanıttı. Bu aracın, kullanıcıların her üyeye depolanan kullanıcı derecelendirmelerine göre bir “güvenilirlik puanı” atamasını sağladı.

2019’un sonlarında, Japonya’nın en büyük kredi kartı  kuruluşu JCB, blok zincirine dayalı yeni bir B2B ödeme çözümü benimseme planlarını açıkladı. Platformu geliştirmek için şirket, blockchain tabanlı ticari ödeme platformu Paystand ile ortaklık kurdu. Mayıs 2020’de Japonya’nın en büyük kredi kartı  kuruluşu JCB, blockchain üzerinde sürdürülebilir bir işlem sistemi oluşturmak için teknoloji hızlandırıcı Techfund ile ortaklık kurdu. 

 

Osman Yılmaz
Ekonomiye ve teknolojiye hayran bir tıbbiyeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir