Japonya
Blockchain Gündem

Japonya dijital yen için toplumun fikrini almak istiyor

Japonya, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geleneksel sistemleri güçlendireceğini ve dijital yenin hayata geçmesi için toplum tarafından kabul görmesi gerektiğini düşünüyor.

Bloomberg‘in haberine göre Japonya Merkez Bankası’nın ödeme sistemleri departmanının başında yer alan Kazushige Kamiyama dijital yen ile ilgili nihai karar verilmeden önce toplumun görüşünün alınması gerektiğini söylüyor.

“Henüz CBDC ile ilgili nihai karar verilmedi. Günün sonunda Japon toplumunun CBDC’ye yaklaşımı hakkında fikir edinmeden herhangi somut bir adım atmamız mümkün değil.” – Kazushige Kamiyama

Japonya dijital yen ve nakiti eşzamanlı kullanabilmek istiyor

Kamiyama ayrıca getirilmesi planlanan CBDC’nin nakit para ve diğer ödeme sistemleri ile koordine bir şekilde işlevini yerine getirmesi ve elektronik banka işlemleri ekosistemini güçlendirmesi gerektiğinin de değerlendirileceğini, bu sayede yalnızca parasal politikalara hizmet eden bir araç olmakla sınırlı kalmayacağını dile getirdi.

Japonya, CBDC özelinde Çin Merkez Bankası‘na yetişmeye çalışıyor. Zira Çin, kendi CBDC’sini çoktan yürürlüğe koymuş ve kullanımına başlamış durumda. Ekim ayının başında Çin Merkez Bankası, “Dijital Para Birimi, Elektronik Ödeme” isimli girişimi kapsamında daha şimdiden 1.1 milyon adet işlem gördü. Bu sayı 1.1 milyar yuana, yani yaklaşık 162 milyon dolara tekabül etmekte.

İlginizi çekebilir: Rusya Bankası CBDC Geliştirme Olanağını Açıkladı

Japonya

Çin haricinde de dünya genelinde birçok ülke, kendine ait bir CBDC edinmek için uğraşıyor. Geçtiğimiz günlerde FED başkanı Jerome Powell, merkez bankalarının yaklaşık %80’inin CBDC üzerine çalışmalar yürüttüğünü açıklamıştı.

İlginizi çekebilir: IMF Panelinde Merkez Bankası Dijital Para Birimi Tartışıldı

Kamiyama’nın ise bu konudaki görüşü, “Eğer Çin’in bu konudaki süreci nasıl yürüttüğünü tam olarak anlayamazsak bu bizim için tercih edilebilir bir durum olmaktan çıkar. Gayretli bir şekilde çalışmalıyız.” şeklinde.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir