Gündem

Japonya’dan G20 ülkelerine kripto para aklamada çözüm çağrısı

Japonya, önümüzdeki hafta düzenlenecek olan G20 toplantısında kara para aklamada kripto para kullanımıyla mücadeleye yönelik kanunları düzenlemek için bir öneri verecek.

Hükümet yetkilisinden bilgi gelmiş olabilir!

Reuters bu haberi bir hükumet yetkilisinden aldığını iddia ediyor. G20 finans bakanlarının, yeni uluslararası kurallara uyum sağlama ihtimallerinin yüksek olmadığını belirten yetkili, bu ihtimallere rağmen farklı ülkelerin kripto para birimlerine yönelik düzenlemelerine çeşitli yollardan yaklaştıklarını söyledi. Japonya devlet yetkilisi, “G20 üyeleri arasındaki genel kanı, çok sıkı düzenlemelerin iyi olmayacağıdır.” dedi.

Sözü edilen G20 toplantısı, 19-20 Mart tarihlerinde Buenos Aires’te gerçekleşecek. Haberde söylenen iddiaların doğru çıkması durumunda, kara para aklama sorununu düzeltmek için toplantıda Japonya Devleti yalnız kalmayacak gibi görünüyor. Birçok ülke de Japonya ile aynı fikri paylaşıyor. 9 Şubat‘ta Fransa ve Almanya‘dan üst düzey yetkililer, kripto para birimleriyle ilgili kanunları tartışmak üzere G20 grubuna çağrıda bulundular.

Japonya G20

Şu anda G20 grubu, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Almanya Maliye Bakanı Peter Altmaier ve kendi merkez bankalarının başkanları; yatırımcılar için kripto paraların riskleri konusundaki endişelerini belirttiler.

Bir hafta önce de ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, önümüzdeki G20 zirvesinde kripto para birimleri düzenlemesi konusunu gündeme getireceğini belirtti. Japonya gibi kara para aklama ve diğer yasa dışı faaliyetlerde kripto paraların kullanımı konusuna değinecekler.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir