Blockchain

JPMorgan ‘ın JPM Coin ‘i faaliyette, blockchain birimi hazır

ABD’nin en büyük bankası JPMorgan Chase, ticari amaçlarla kullanılacak olan JPM Coin’ini faaliyete geçirdi. Bu hafta büyük bir teknoloji şirketinin JPM Coin’i kullandığı bildirildi.

Büyük ABD bankası dijital para birimi ve blockchain çalışmalarını barındırmak için Onyx adında ve 100’den fazla çalışan içeren yeni bir birim oluşturdu.

JPM Coin

Blockchain teknolojisinin ticarileştirilmesi

JPMorgan Chase’in küresel toptan ödemeler başkanı Takis Georgakopoulos’a göre JPM Coin, küresel olarak ödeme işlemi gerçekleştirmek için büyük bir teknoloji müşterisi tarafından kullanılmakta.

Takis şunları söyledi:

“Onyx’i başlatıyoruz çünkü bu teknolojilerin ticarileştirildiği bir döneme,araştırma ve geliştirmeden gerçek bir iş haline gelebilecek bir şeye geçtiğimize inanıyoruz.”

JPMorgan bu hareketi blockchain teknolojisinin ticarileştirilmesine yönelik bir adım olarak görüyor.

Banka, toptan ödemeler dünyasındaki sıkıntılı noktaları, özellikle de endüstrinin daha iyi bir çözüm sayesinde yüz milyonlarca dolar tasarruf edebileceği alanlara odaklanıyor.

İlginizi çekebilir: Estée Lauder, daha fazla kalite ve güvenlik için blockchain kullanıyor

Sınır ötesi ödemele sorunlarını en aza indirmek

Sınır ötesi ödemeler yapmak karmaşık bir muhabir küresel bankalar ağını içerir. Bundan dolayı muhasebe hataları kaçınılmaz olabilir ve ödeme reddini tetikleyebilir. JPMorgan 100’den fazla ülkede günlük 6 trilyon dolardan fazla işlem yapan, sektörün en büyük oyuncularından.

“Bankalar, ödemelerin gönderilmeden önce doğru hesap bilgilerine ve düzenleyici formata sahip olduğunu teyit edebilirlerse, pahalı retleri önleyebilirler.”

Sınır ötesi ödemeler alanında böyle önemli bir konumda bulunan JPMorgan, 100 kişilik iş gücünü elinde bulunduran dijital para ve blockchain iş birimi Onyx ile bu riskleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

İlginizi çekebilir: Toyota Systems blockchain denemeleri yapıyor

Banka aktif bir şekilde kripto ve blockchain alanlarına giriyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında kripto borsaları Gemini ve Coinbase’i bankacılık müşterileri olarak kabul etmişti.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in fiyatını artırma şansının yüksek olabileceğini de açıkladı. Sonuç olarak banka, dijital para biriminin alternatif bir birim olarak altınla rekabet ederken artışını da sürdürebileceğine inanıyor.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir