Kartel
Gündem

Kartel üyesi kripto para aklama suçundan tutuklandı

Uyuşturucu kaçakçılığı yapan ve kripto para kullanarak kara para akladığı tespit edilen Kolombiya karteli üyesi, İspanya’da polis ekipleri tarafından tutuklandı.

İlginizi çekebilir: Eski Microsoft Çalışanı, Firmayı 10 Milyon Dolar Dijital Para Değerinde Dolandırdı

İspanyol polisi söz konusu suçluyu yakalamak için Hollanda‘daki yasa uygulayıcıları ile koordine bir şekilde çalıştı. Gerekli istihbaratın toplanması için geçen iki yılın ardından şüpheli suçlu Malaga‘da yakalandı. Polis ekipleri henüz kimliğini tespit edememiş olsa da, suçlunun bir zamanlar Kolombiya’nın en büyük uyuşturucu kaçakçılarından biri olan Cali Karteli bünyesinde yer aldığı iddia ediliyor.

Kartel üyesinin kripto para ticareti

Kartel liderlerinin ABD’ye iade edilmesi sonrası Cali Karteli dağılmış olsa da, kimliği henüz belirlenemeyen kişinin yaşamını Avrupa’da sürdürdüğü tahmin ediliyor. Ancak polisin verdiği bilgilere göre bu kişinin, uyuşturucu kaçakçılığını bırakmadığı ve “doğrudan aktarıcı” konumundan “para aklayıcı” konumuna geçtiği düşünülüyor. Eski kartel üyesinin bu süreçte kullandığı paravan şirketini kripto para ticareti konseptiyle kurduğu belirtiliyor.

Kartel

“Kolombiya kökenli, Hollanda vatandaşı, tanınmış bir uyuşturucu kaçakçısı” olarak tanımlanan kişinin, 6 milyon dolardan fazla kripto para biriminin aklanmasına vesile olduğu iddia ediliyor.

Bu hafta sonu gerçekleştirilen baskın sonrası İspanyol polisinin 85 bin Euro nakit para, bir banka hesabı, üç araba, üç lüks saat, en az 15 kredi kartı, birkaç dizüstü bilgisayar ve yasa dışı işler için kullanılan birkaç cep telefonu ele geçirdiği ifade ediliyor. Şüpheli suçlunun Hollanda’daki evinde ise 170 bin dolar değerinde kripto para, birkaç kripto cüzdan, bilgisayar ve belgeye el konulduğu belirtiliyor.

Escobar’ın kardeşi ve kripto suçlar

Kolombiya’da 90’lı yıllarda faaliyet gösteren Medellin Karteli, bilindiği üzere Pablo Escobar tarafından yönetiliyor ve Cali Karteli’nin rakibi olarak gösteriliyordu.

Pablo Escobar’ın kardeşi de yakın zamanda kripto para teknolojisi ve akıllı telefonlar üzerinden yapılan dolandırıcılıkları teşvik etmesiyle gündeme gelmişti.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir