Gündem

Kripto Para Borsası KuCoin Hacklendi

Ünlü kripto para borsası KuCoin hacklendi. Bitcoin, Ethereum başta olmak üzere birçok kripto para birimi borsadan transfer edildi. KuCoin borsanın hacklendiğini doğruladı. KuCoin CEO’su Johnny Lyu yaptığı açıklamada çalınan fonlarının Hot Walletlar olduğunu çevrimdışı olan Cold Walletlar için herhangi bir çalınma olmadığını aktardı.

İlginizi çekebilir: Huobi 10.000 USDT Ödüllü Kampanya Düzenliyor

Kucoin

Etherscan’a göre şu anki fiyatı 350 dolar olan 11 binden fazla ETH bilinmeyen bir cüzdana aktarıldı. Bu cüzdana ayrıca Ethereum tabanlı çalışan birçok kripto paralar da aktarıldı. Aktarılan toplam paranın değeri 150 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. KuCuoin çalınan paraların miktarı hakkında bir açıklama yapmadı. Saldırının nasıl gerçekleştiği ve transferi gerçekleşen kripto paraların miktarı hakkında KuCoin’in açıklama yapması bekleniyor.

KuCoin içerisindeki sistem açıklarının sosyal medyada yayılmasıyla birlikte KuCoin’in kendi kripto para birimi olan KCS fiyatı %14 düşüşle 0.86 dolar oldu.

Çalınan KuCoin kullanıcı fonları ne olacak?

KuCoin Ceo’su Lyu kullanıcıların hesaplarında eksilen herhangi bir kripto para olduğunda bunun sigorta fonu tarafından karşılanacağını açıkladı. KuCoin olayın nasıl gerçekleştiği ile ilgili ipuçlarını araştırıyor. Bu olayı hakkında uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını açıkladı.

Bitfinex’den Paolo Arddino 13 milyon dolarlık USDT transferini dondurduklarını açıkladı. Hırsızların daha fazla işlem yapmasını önlemek için işbirliği içerisinde olacaklarını belirtti.

Lyu eksilen fonları karşılayacak sigorta fonuna sahip olduklarını belirtti. Açıklamasında “2018 yılında bu tarz olaylardan kullanıcıların zararlarını karşılamak adına sigorta fonunu oluşturduk” dedi.

Kullanıcılar bu tarz saldırılardan etkilenmemek için sistem açıklarının kapatılmasını ve protokollerin şeffaf bir şekilde paylaşılmasını istiyor. Geçtiğimiz yıllarda KuCoin şeffaf olmadığı konusunda eleştiriler almıştı.

Yapılan siber saldırı, sosyal mühendislik ya da eski dolandırıcılık türlerinin hiçbirinden etkilenmek istemeyen kullanıcılar bu açıkların kapatılması konusundaki isteklerini bu olayla tekrarladı. Kullanıcılar için bu olay sonrası borsa hizmetlerinden yararlanmıyorsanız kripto paranızı Cold Walletlarda bulundurmaları tavsiye edildi. Kullanıcılar Hot Wallet kullanmaya devam ettiği sürece bazı uzmanlara göre bu tarz saldırılar olmaya devam edecek. Cold Walletlar herhangi bir şekilde internete bağlı olmayan cihazlarda bulundukları için böyle olası saldırılar karşısında daha güvenli.

One thought on “Kripto Para Borsası KuCoin Hacklendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir