Mining

Kripto para madenciliği, uzaylıları bulmamızı yavaşlatıyor

Başlığı okuduğunuzda “nasıl yani?” dediğinizi tahmin edebiliyoruz. Ancak tüm işi dünya dışı varlıkları araştırmak olan SETI, yaptığı açıklamada kripto para madenciliği yüzünden GPU bulamadıklarını ve bunun da işlerine olumsuz yansıdığını açıkladı.

İlginizi çekebilir: Reklam engelleyicin varsa, kripto para kaz

SETI: “GPU bulamıyoruz”

SETI‘nın baş bilimadamlarından Dan Wethimer, BBC’ye yaptığı açıklamada “En yeni GPU’ları kullanmak istiyoruz ancak sahip olamıyoruz. Bu yeni bir problem ve son aylarda sipariş verdiğimiz ürünlerde başımıza geldi” sözlerine yer verdi.

Görünüşe bakılırsa kripto para madenciliği yüzünden kızan sadece oyuncular değil. Madencilik yüzünden GPU’lara olan talep bambaşka sektörleri de etkilemişe benziyor.

SETI Kripto para madenciliği

SETI araştırmacıları eş zamanlı birçok iletişim frekansını taradığı için GPU’lara ihtiyaç duyuyor. Kurumun Berkeley’deki merkezinde 100 GPU yer alıyor. Ancak kurumun Green Bank, West Virginia ve Parkes gibi lokasyonlarda farklı istasyonları da bulunuyor.

Wethimer sözlerini “Paramız var, tedarikçilerle iletişime geçiyoruz ancak onlardan ‘bizde yok’ cevabını alıyoruz” ifadeleri ile bitiriyor.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir