Cryptojacking
Mining

Kripto para madenciliği yapan web siteleri %725 arttı!

Kullanıcıların haberi ve izni olmadan kripto para madenciliği yapan web siteleri, bu yılın en çok konuşulan güvenlik tehditlerinden biri. Cryptojacking adı verilen bu durum, son aylarda ciddi anlamda artış göstermiş durumda. İnternet güvenlik şirketi Cyren tarafından yayınlanan yeni araştırma sonuçları da bunu destekler nitelikte.

Kripto para madenciliği yapan web sitelerinde %725 artış

500.000 web sitesini tarayan internet güvenlik şirketi Cyren, 2017’nin son 4 aylık periyodunda izinsiz madencilik yapan web sitelerinde %725’lik bir artış tespit etti.

Ayrıca Aralık 2017 – Ocak 2018 arasında Monero kripto parasının madenciliğini yapan web siteleri sadece 1 ayda ikiye katlandı. Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız haberde bazı hükümet web sitelerine bile bu kötü yazılımların yüklendiğini size belirtmiştik.

Kripto para madenciliğinden nasıl korunuruz?

Kripto para madenciliğine karşı önlem sunan ESET, Kaspersky ve Bitdefender gibi anti-virüs yazılımlarını kullanarak büyük oranda bu tehditten korunabilirsiniz.

Ayrıca geçtiğimiz aylarda Opera tarayıcısı da, reklam engelleyicisinin içerisinde Cryptojacking koruması eklediğini duyurmuştu.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

One thought on “Kripto para madenciliği yapan web siteleri %725 arttı!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir