Porto Riko
Blockchain

Kripto para zenginlerinin yeni gözdesi: Porto Riko

Porto Riko, Karayipler denizinin kuzeydoğusunda bulunan ve her ne kadar ABD’ye bağlı olsa da içişlerinde bağımsız özerk bir bölge. Son dönemde ülkenin en gözde konu başlıklarından bir ise kripto paralar. Çünkü geçen kıştan bu yana kripto para zenginlerinin birçoğu evlerini ve arabalarını satıp Porto Riko’ya yerleşmiş durumda.

Kripto para zenginleri neden Porto Riko’da?

Bitcoin ve diğer kripto paraların yükselişiyle beraber bu teknolojiye erken yatırım yapan veya ilk zamanlarından beri mining yaparak Bitcoin elde eden birçok kişi şu anda milyoner, bazıları ise milyarder oldu.

Çoğu erkeklerden oluşan kripto para zenginleri, hem vergi konusunda çok daha rahat olmak hem de “kripto ütopyası” kurmak için Porto Riko’ya yerleşti.  New York Times‘da yayınlanan makaleye göre sözünü ettiğimiz Blockchain uzmanları, kriptopara üzerine bir şehir kurarak daha iyi bir dünya oluşturulabileceğini kanıtlamak istiyor.

Yayınlanan makalede yer verilen ifadelere göre kripto para zenginleri; paranın dijital, kontratların herkese açık olduğu bir “kripto ütopya” kurmak istiyorlar. Böylece kripto para ve blockchain geleceğinin nasıl olacağını tüm dünyaya göstermek istiyorlar. Uzun süredir böylesi bir ütopyayı kurmak için doğru yeri ve zamanı bekleyen girişimciler, yaşanan Maria Kasırgası sonrası Porto Riko’yu bunun için uygun görmüş. Girişimciler Maria Kasırgası için zarar gören yerlilere üzülse de, bu olayın gelecek için çok şey değiştirdiğini de söylemekten çekinmiyor.

New York Times’ta yayınlanan makalenin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir