Kripto
Blockchain

Kripto paralardan çok alt yapısı olan Blockhain konuşuldu

Kripto paraların günümüze kadar gelmesi ile başlayan zaman tünelinde Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralar oldukça fazla konuşuldu ve haber oldu. Lakin firmaların ve birçok kişinin dikkatini bunların alt yapısı olan Blockchain çekti diyebiliriz.


İlginizi çekebilir: Çılgın kripto para milyarderi Nevada’da şehir kuruyor


Yeni girişimcilik kapısını araladı

Zincirlenmiş yapısı, güvenilir tabanı ve kişiler arası etkileşimi ile ön plana çıkan Blockhain teknolojisi, birçok firmanın alt yapı teknolojisinde kullanılmaya başlanmıştır. Ticaret yapıları, e-ticaret sistemleri ve hatta oyunlarda kullanılan bu teknoloji veri tabanı sektörünü bambaşka bir noktaya taşıyabilir.

Dünya genelinde bu konu hakkında birçok konferans ve etkinlik düzenlenirken, bu etkinlikler birçoğu da ülkemizde gerçekleşiyor. Bazı üniversiteler Blockchain hakkında araştırma ekipleri kurarken Tubitak tarafından da bir araştırma merkezi kuruldu.

Girişimler konusunda da bu alanda bir yükseliş gerçekleşmeye başladı. OpenBazaar ve Storj Labs bu yükselişin en çok duyulan girişimlerinde olmayı başardılar. Bu yeni teknoloji ile girişimcilik sektörü de değişmeye başladı. Blockchain teknolojisini öğrenenler için yeni bir girişimcilik kapısı açıldı.

Bu teknoloji gelişmeye devam ederken yeni dünya trendleri arasında yerini koruyor ve hızla yükseliyor. Blockchain teknolojisinin ne olduğunu henüz bilmiyorsanız buradan ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir