Kripto
Gündem

Kripto ticaretine, Rusya Maliye Bakanlığından İzin Çıktı!

Kripto para birimlerinin son yıllarda zirve yaptığı bir dönemdeyiz . Buna rağmen Rusya gibi komünist geçmişe sahip ülkeler bu konuda oldukça katılardı.

Rus Maliye Bakanlığı temsilcisi (MinFin), 21 Haziran’da yaptığı konuşmada, tam tersine açıklamalarda bulundu. Rus Haber Ajansı Interfax‘ın aktardığı habere göre, devletin kripto para birimi alım-satım işlemlerine izin vermeyi düşündüğü ortaya çıktı.

Raporda, Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseyev Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, MinFin’in kesin karara varmadığı halde önümüzdeki günlerde Rusya Federasyonun’da kripto para birimlerinin dolaşımına ilişkin olumlu kararlar alınabileceğini söyledi.

Kripto

Rusya Federasyonunda elektronik paraların, ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklayan yeni bir tasarı, mecliste geçtiğimiz sene kabul görmüştü.

Duma Finansal Komite Başkanı Anatoli Aksakov, bekleyen kararı uzlaşma olarak nitelendirdi ve Mali Eylem Oluşturma Birimi‘nin Rusya’nın bu yıl sonuna kadar, kripto para birimlerinin dolaşımını düzenleyen kanunu devreye sokmayı önerdiğini belirtildi.

Geçtiğimiz hafta gelen haberlere göre, Rusya Parlamentosu ülkenin iki yıl içinde Dijital Finans Varlıkları (DFA) üzerine en büyük dijital para yasasını kabul edeceği dile getirildi.

Aynı zamanda devletin, fonlama konusundaki yasaların bir parçası olacak ilk kripto para için teklif veren yasayı da onayladı.

Yine bu hafta, Rusya Merkez Bankası‘nın dijital (kripto) para yayınlama ihtimali tartışılırken yakın gelecekte görüp görmeyeceğiz henüz belli değil.

Küreselleşen ekonomi ile birlikte, Rusya bu furyaya katılmak istiyor gibi gözüküyor . Yakın gelecekte Rusya’yı dünyaya daha çok açılan devlet modeliyle görmemiz muhtemel olacak.

Kaan Külahlı
Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir