Lübnan
Gündem

Lübnan 2021’de dijital para birimini duyuracak

Lübnan, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusundaki çalışmalar neticesinde 2021’de kendine ait dijital para birimini kullanmaya başlayacak.

Bloomberg tarafından aktarılan Lübnan Ulusal Haber Ajansı‘nın raporuna göre söz konusu dijital para birimi aracılığıyla Lübnan’daki bankacılık sistemine olan güvenin artırılması hedefleniyor.

Lübnan daha önce de CBDC girişimlerinde bulunmuştu

Bilindiği üzere Lübnan’da yakın geçmişte de CBDC özelinde birtakım gelişmeler yaşanmıştı. Bu yılın Nisan ayında merkez bankası başkanı Riad Salameh, halkın daha kolay harcama yapabilmesi için CBDC oluşturmak istediklerini söylemişti. O günlerde ödemelerin kolaylaştırmasına yönelik olan hedef, artık Lebanon’daki bankalara olan güveni tazelemek haline geldi.

Lübnan

Bu gelişmenin çok daha öncesinde ise Lübnan Merkez Bankası, yerel kullanım için “sanal Lübnan poundu” kullanılmaya başlanacağını duyurmuştu. Lübnan’da kripto para birimleri genelindeki en yaygın endişe, bu teknoloji aracılığıyla kara para aklanmasına yönelikti. Bu konuyla ilgili Salameh, yaygın inanışına aksine kripto paraların terörü finanse etmekten çok kara para aklamak için kullanıldığını söylemişti. Salameh, savaş bölgelerinde kripto para birimleri özelinde herhangi bir değişim mekanizması bulunmadığını belirtmişti.

Lübnan’ın resmi olarak dijital para birimini kullanmaya başlamı durumunda, CBDC’ye sıcak bakan ya da CBDC’yi kullanmaya başlayan ülkeler listesine yeni bir ülke daha katılmış olacak.

İlginizi çekebilir: Nijerya‘nın Hedefinde Blockchain İle 6 Milyar Dolar Gelir Akışı Var

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir