bitcoin
Bitcoin

Makro piyasalar ve Bitcoin için bu hafta neler var?

Makro piyasalar korona virüs ve bankaların suç faaliyetleri yüzünden sallanmaya devam ederken, Bitcoin 11 bin dolara çok yakın bir seviyeden haftaya başlıyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin miner kurucusu: IPO için 100 milyar doları hedefledik!

bitcoin

Bankalar kara para aklama suçuyla karşı karşıya

Bitcoin ve kripto para birimlerinin yasa dışı işleri kolaylaştırdığı önünde çok sayıda iddia var ama tam anlamıyla kanıtlanabilmiş değiller. ABD, ekonomi politikasında dramatik değişikliklerle mücadele ediyor. Mali Suçlar Ağı (FinCEN), FinCEN Dosyaları olarak adlandırılan çok sayıda belge dünyanın birçok yerindeki araştırmacı gazetecilere ulaştı. Belgelerin içeriğinde yasadışı faaliyetler yer alıyor. Bu belgelerin içeriklerinden bir örneğe bakacak olursak suçlu oldukları bildirilmesine rağmen fon hesaplarındaki hareketlere izin vermeye devam eden HSBC yer alıyor. Bankanın hisseleri pazartesi günü 25 yılın en düşük seviyesine indi. Haftaya BTC ise iyi bir seviyeden başladı.

BTC için suçu kolaylaştırdığı yönündeki iddialarda bulunan bankaların dosyalarda geçen yasa dışı işlemleri göz önüne alındığında sosyal medyada Bitcoin savunucuları bankalar hakkında çok sayıda ironik paylaşım yaptı.

Avrupa Merkez Bankası olası negatif durumlar için bu hafta bir toplantı yapacak. İngiltere Merkez Bankası (BoE) şu anda tarihinde ilk kez negatif faiz oranları getirme olasılığını tartışıyor.

bitcoin

Dünya borsaları ve Bitcoin için durum ne?

Bitcoin ve kripto paralar için pandemi dönemi tam anlamıyla makro piyasalar ile aynı durumda değil. Asya’da ticaret, HSBC hisselerinin 1995’ten bu yana en düşük seviyesine ulaşmasıyla Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,5 düşüşle pazartesi günü daha zayıf bir notla başladı. Stoxx Europe 600 %1,6 düşüşle Avrupa’dan da benzer bir tablo geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nde açılış çanından önce, S&P 500 vadeli işlemleri %1 düştü. Salgının bir süre daha devam etmesi beklenirken dünya borsaları yeni ekonomik planlarını hazırlamaya çalışıyor. Kullanıcılar da Bitcoin ve diğer kripto paralar için durumun nasıl olacağı konusunda da merakla bekleyiş içindeler.

Bitcoin için 9800 dolar korkusu yıkıldı mı?

Bitcoin için 10 bin dolar seviyesinden tekrardan 9 bin seviyelerine düşüşün olacağı ile ilgili olan korkular yıkılmış durumda. BTC kullanıcıları için gün geçtikçe güven artmaya devam ediyor.

BTC hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyelerinde seyrederken, analistler bu hafta BTC’nin iyi bir hafta geçirmesi bekliyor. Yeni yükseliş Bitcoin madenciliği yapanlar arasında ödülleri kazanmak için rekabetçi bir ortam oluşturuyor. Ödüller kişi sayısından bağımsız olarak blok başına 6.25 BTC’de sabit kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir