Mastercard, Blockchain, Verilerin Saklanması
Blockchain

Mastercard, sahte kimlikle mücadele için Blockchain kullanacak

Mastercard yeni bir patent başvurusu yayınladı. Bu başvuruda ödeme devi, kullanıcılarının kimlik verilerini Blockchain teknolojisi ile korumak istiyor.
 

Mastercard sahte kimlikle mücadele edecek

Geçtiğimiz perşembe günü ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayınlanan belgelere göre, Mastercard’ın kullanıcıların kimlik verilerinin girişini sağlamak ve saklamak için özel bir Blockchain sistemini kullanacağını gösteriyor. Şirketin Eylül 2017’de sunduğu bir makalede, teknolojinin kullanılan sistemde sahte kimlik tutulmasının önüne geçebileceği söyleniyor.
Şirketin açıklamasına göre: “Kullanıcıların kimlik bilgilerinin depolanması için Blockchain teknolojisinin kullanılması bu verilerin doğru bir şekilde saklanmasına, aynı zamanda bu tür verilerin değiştirilemeyecek şekilde depolanmasını sağlayabilir.”

 

 

Şirket, halka açık bir Blockchain sisteminin aksine, belirli yetkili düğümler tarafından kontrol edilen bir sistem kullanacak. Yani merkeziyetsiz olmayacak. Bu yetkili düğümler, saklanan verinin doğruluğunu tehlikeye atabilecek verilerin eklenmesini sağlayacak.
Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

One thought on “Mastercard, sahte kimlikle mücadele için Blockchain kullanacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir