Mastercard
Blockchain Gündem

Mastercard yiyecek takibi için blockchain kullanacak

ABD merkezli finans şirketi Mastercard, tarımsal blockchain faaliyetleri ile bilinen GrainChain firmasıyla işbirliğine gidiyor. Mastercard’ın blockchain hizmeti olan Provenance‘ın dahil olduğu işbirliği kapsamında Amerika bölgesi ve civarındaki tedarik zincirlerine ait malların dijital takibinin kolaylaştırılması planlanıyor.

İlginizi çekebilir: Budweiser’ın Ana Şirketi Arpa Takibi için Blockchain Kullanacak

Mastercard blockchain’i benimsemeye devam ediyor

Daha önce Envisible ile işbirliğine giderek Provenance’ın Envisible’a ait yiyecek takip sistemi Wholechain‘le entegrasyonunu sağlayan Mastercard, GrainChain’le yaptığı anlaşma ile birlikte blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) gibi kavramları benimsemeye devam ediyor.

Mastercard’ın GrainChain ile işbirliği sayesinde, Provenance’ın kullanım sürecine dahil olan katılımcılar tedarik zincirlerindeki malları ‘bilimsel olarak’ takip edebilecek. Blockchain teknolojisinin kullanılacağı süreç sayesinde hem şirketler hem de ürünlerin yetiştiricileri müşterilerini ve itibarlarını her anlamda koruyabilecek.

Mastercard

Mastercard’da İnovasyon ve Startup bölümünün başkan yardımcılığını yürüten Deborah Barta‘nın konuyla ilgili ifadeleri, “Ürün takibi pazarı artık global bir endüstri konumunda. Özellikle de müşterilerin, şirketlerin ve devletlerin ticareti yapılan ürünlere dair daha detaylı bilgi edinmek istediği günümüz çağında yiyecek takip sistemine dijital kimlik teknolojisini getirmek çok önemli.” şeklinde.

Tarımsal faaliyetlerde sağladığı blockchain hizmetleriyle bilinen GrainChain, daha önce Honduras’taki kahve endüstrisine blockchain çözümü getiren Medici Ventures şirketi tarafından destekleniyor. GrainChain ilk olarak hizmetlerindeki blockchain altyapısı olarak Hyperledger Fabric‘i kullanıyordu, ancak daha sonra Symbiont şirketinin Assembly ürününe geçiş yapmıştı.

Grainchain’in kurucusu ve CEO’su Luis Macias ise konuyla ilgili, “Dünyadaki küçük çaplı tedarikçilerin, tedarik zinciri içerisinde gerçek zamanlı bilgi edinme konusunda daha şeffaf, daha güvenli ve daha karlı bir süreçten geçmeleri gerekiyor.” ifadelerini kullanıyor.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir