Mining

Medya grubu Salon: Reklam engelleyicin varsa, bizim için kripto para kaz!

1995 yılından bu yana hizmet veren ve dünyanın en çok ziyaret edilen haber sitelerinden biri olan Salon, tartışmaya açık bir iş modelini hayata geçirdi. Bu iş modeline göre, web sitesine giren kullanıcılar eğer reklam engelleyicisini kapatmayı tercih etmezse, işlemcileri kullanılarak Monero madenciliği yapılacak ve tabii ki bu kripto paralar Salon’un hesabına gidecek.

Medya grubu Salon, kullanıcılara kripto para madenciliği yaptıracak

Bildiğiniz gibi son günlerde “Cryptojacking” adı verilen güvenlik tehdidini konuşuyoruz. Şu anda binlerce web sitesine gömülen kripto para madenciliği yazılımları nedeniyle, haberiniz dahi olmadan bilgisayarınızın işlemci gücü kullanılıyor ve kripto para madenciliği yapıyorsunuz. Opera yeni sürümünde bunu engelleyen bir eklenti çıkarmışken, geçtiğimiz günlerde bazı hükümet web sitelerinde bile bu problemin olduğu ortaya çıkmıştı.

Salon’un yaptığı durum ise “En azından haber veriyorlar” dedirtse de, bir hayli tartışmaya açık. Çünkü yeni sisteme göre web sitesine girdiğinizde iki seçeneğiniz var. Ya reklam engelleyicisini kapatarak reklamlı bir haber sitesi okuyacaksınız ya da reklamları pas geçecek ancak işlemci gücünüzle Salon için madencilik yapacaksınız.

Salon CEO‘su Jordan Hoffner “Bir iş problemi ve bu problemden potansiyel bir çıkış yolu gördük, o yüzden bunu kullandık. Reklam engelleyiciler birçok medya sitesi gibi bizim de gelirlerimizi derin bir şekilde kesiyor ve yayın ile okuyucu arasında tek taraflı bir ilişki kuruyor” açıklamasını yaptı. Ayrıca yapılan açıklamaya göre ilk etapta Monero madenciliği yapılacak ancak ileride değişen durumlara göre farklı kripto paralardan bir portfolyo yapılacak.

Bu arada Salon bu işten ne kadar kazanacak diye düşünebilirsiniz. Tabii ki bu henüz tam olarak belli değil. Ancak Coinhive tahminine göre, 5 dakikada 1 milyon ziyaretçili bir site ayda yaklaşık 64 dolarlık Monero elde ediliyor. Bu rakam 1 Monero’nun 238 dolar olarak baz alınarak çıkarılmış hâli. Salon’un aylık 13.1 milyon tekil ziyaretçi istatistiğine sahip olduğunu düşünürsek bu rakam biraz daha yüksek olacak. Ancak tüm bunlara değer mi, bilemiyoruz.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

One thought on “Medya grubu Salon: Reklam engelleyicin varsa, bizim için kripto para kaz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir