Microsoft
Blockchain

Microsoft, Hyperledger Blockchain Konsorsiyumuna katıldı!

Microsoft ve Saleforce, önemli bir atılımla birlikte Hyperledger Blockchain Konsorsiyumuna katıldı.

Dünyanın en büyük on teknoloji şirketi olan Microsoft ve Saleforce, firmanın salı günü duyurduğu sekiz yeni üye arasında yerlerini almış oldular.

Kuruluşun üyeleri, büyüklüklerine göre, Linux Vakfı tarafından işletilen çeşitli kurumsal blockchain teknolojilerine yatırım yapacaklar.

Hyperledger CEO‘su Brian Behlendorf Coindesk’e konuyla ilgili konuşmalarda bulundu:

Microsoft ve Saleforce ile ilişkilerimiz bir yıl öncesine dayanıyor. Aramızdaki ilişkiler söz konusu olduğunda doruk noktasına ulaştığını söyleyebilirim. Ayrıca, Hyperledger artık akademik bir ilgi değil, herkesin parçası olmak istediği bir kuruluş haline gelmiştir.

Eklenen diğer üyelerden bahsetmek gerekirse, Çin Hükümeti Kuruluşu olan Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi (CAICT); dünyanın en büyük ikinci blok zincirinin gelişimini destekleyen Ethereum Vakfı ve barkodlar için standartları belirleyen GS1 da kuruluşa dahil olanlar arasında.

Bu yeni kategori, kar amacı gütmeyen, hiçbir şekilde aylık ödeme kabul etmeyen, açık kaynaklı projeler ve devlet kuruluşlarını sahip. Ethereum Vakfı’nın katılımı, Hyperledger’ın blok zincirinin özel ve halka açık sürümlerinde inşa edilen kurumsal uygulamalar için standartlar geliştiren Ethereum Kuruluş Birliği arasında ekim ayında kurulan ortaklıkları içeriyor.

Behlendorf, katılımcılara genel olarak katılımcı blok zinciri teknolojisi içim olumlu sinyallerde bulundu. Kripto para piyasasının çalkantılı zamanlar geçirdiği halde (2017’nin patlaması, 2018 kripto kışı), kurumsal düzeyde o kadar etkili olmadığını belirtti.

Bazı çevrelere göre, girişimsel blok zinciri projelerinin, nihai oluşumlar haline gelmesinin zor olacağını düşünürken, Hyperledger ekibinin yeni büyük isimleri Behlendorf‘a göre bu algıyı kıracak.

Microsoft

Devler güçlerini birleştiriyor

Microsoft, benmerkezci yapıya dahil olarak birkaç yıldır blockchain alanında bulunuyorlar. Şirket, kimlik alanı World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) ve Decentralized Identity Vakfı ile birlikte çeşitli anlaşmalara hazırlanıyor ve yakın zamanda bitcoin blok zinciri tabanlı açık kaynaklı yazılımı gün yüzüne çıkarmayı planlıyorlar.

Hyperledger’a gelince Microsoft konsorsiyumun Fabric platformunu, kendi bulut hizmeti olan Azure‘unda bir blok zinciri seçeneği olarak sunuyor. Şimdi bu yapının bir parçası haline gelen Amerikan Devi, uzun süredir rekabet halinde olan IBM karşısında yeni bir alternatif kurmuş olacak.

Konsorsiyumun basın bülteninde Microsoft‘un baş mühendisi Marley Gray “Blok zinciri ekosistemindeki yolculuğumuzda uzun yollar kat ettik. Şimdi Hyperledger topluluğuna katılma zamanımız geldi.” açıklamalarında bulundu.

Microsoft ile karşılaştırılabilir bir IT devi olan Saleforce ise blok zinciri çalışmalarına geçenlerde ilk kez dahil olmuştu ve Hyperledger Sawtooth‘a dayalı blok zinciri ağlarını kurmak ve sürdürmek için oluşturulmuş bir yapı olan Saleforce Blok Zincirini bu ortaklıkla birlikte duyurdu.

Microsoft

Metal destekli coin

Yeni üyeler arasında, teknoloji çevreleri arasında adı fazla geçmeyen Nornickel gibi dünyanın en büyük paladyum üretici ve nikel, bakır liderlerinden biri var. Şirket bir süredir blokaj fırsatlarını araştırıyor. 2019’nun sonuna kadar piyasaya sürülmesi beklenen Hyperledger Fabric‘te tokenizasyon platformu üzerinde çalışıyorlar.

Nornickel, mevcut endüstriyel tüketicilerdeki sözleşme hacimleri de dahil olmak üzere, ürettikleri maliyetleri belirleyecekler. Bunu yaparak, şirketin perakende satımda dahil olmak üzere, geniş yelpazeye sahip yatırımcılara sunulan “yeni türden finansal araçlar” sunma hedefi olacak.

Linux Vakfı sözcüsü, Emily Fisher‘ın dediğine göre, yeni katılımcılarla birlikte, Hyperledger‘ın iki yüz yetmiş üyesi oldu. Bazıları yakın zamanda Carrefour, Walmart, Nestle ve Unilever gibi devlerle üretim yapan global takip sistemi IBM Food Trust gibi seri üretime geçtiler.

Kaan Külahlı
Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir