Bitcoin Gündem

Mini-POS, Bitcoin ödeme sistemini duyurdu

Kısa bir süre önce İngiltere’de bir geliştirici ekibi, firmaların mağaza içi ödeme şekli olarak BitcoinCash (BCH)’i kabul etmelerine olanak sağlan BitcoinCash satış noktası sunucusu oluşturdu.

Onay gerektirmiyor ve oldukça hızlı

Merkezi olmayan kripto para birimi Bitcoin, yakında bir fiziksel ödeme noktasına (POS) sahip olacak. BCH Mini Pos küçük dükkânlar, mağazalar için tasarlanmış başlangıç seviyesi bir üründür. Aynı zamanda bir web tarayıcısı ile uyumludur. Sunucu çözümü açık kaynak kodludur ve Github’da gözden geçirilebilir.

Yapılan açıklamada “BitcoinCash işlemlerini kabul etmek için Mini Pos sunucusu kullanırken sıfır maliyet vardır. Diğer ödemelerden farklı olarak tüm işlem ücretlerini, işlemi yapan değil satıcı kişi tarafından ödenir.” dendi.

10-15 saniye içinde ödeme

Mini Pos sistemini kullanmak için tüccar, terminal uygulamasına ödenecek miktarı basitçe yazar. Cihaz sunucusu, canlı döviz kurunu birden çok para biriminde dönüşüm oranlarıyla kontrol eder. Bu takiben terminal, oluşturulan BHC alıcı adresine bağlı bir QR kod oluşturur. Müşteri sadece QR kodu tarar ve ödemeyi satıcıya gönderir. Sunucu onaylama işlemi gerektirmediğinden çok hızlı olduğunu iddia eden geliştirme ekibi durumu şöyle açıklıyor:

“Yaklaşık 10-15 saniye sonra, Mini Pos sunucusu işlemin BitcoinCash Mempool’da olduğunu doğruladıktan sonra cihaz ekranına ‘Ödeme Tamamlandı’ penceresi açılır. Tüm yürütülen işlemler sadece bu kadar ve çok hızlıdır.”

İlginizi çekebilir : Bithumb, Güney Kore Restoranlarına Kiosk Getirecek!

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir