Nestle
Blockchain

Nestle, IBM’den bağımsız yeni blok zinciri girişimini duyurdu!

Nestle, büyük yemek üretim şirketlerinden biri. Sektörde de önemli isimler arasında yerini uzun süredir koruyor.

Şirketin açıklamalarına göre, tedarik zincirlerinin takibini yapmak üzere bir blok zinciri test programı oluşturduklarının duyurdular.

Firma, IBM Food Trust ayrı bir yapı olarak devam ederken, Nestle ise buna bağlı olarak yeni bir blok zinciri ağı kurmuş olacak. Sağlayıcı kuruluş olarakta OpenSC belirlenmiş durumda.

Deneme programı yaklaşık olarak 6 ay sürecek, sistemin uygulanabilirliği ve ölçeklenebilirliği, verileri ne kadar doğru işlediği gözlemlenecek. Test aşamasından sistem geçerse, uygulamaya bir Web portalı, mobil uygulama ve QR otomasyon sistemi geliştirilecek.

Nestle Sözcüsü verdiği demeçte “Bizim için paydaşlarla ve katılımcılarla olan ilişki oldukça önemli. Tüketicilere ürünlerin tedariğini sağlarken, kolay ve sorunsuz olmasını istiyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Şirket girişimin, pazar liderine doğrudan veri erişimi sağlayarak piyasayı şeffaflığa götürdüğünü savunuyor. Ayrıca, mekanizmanın gıda güvenliğini ve kalite kontrolünü arttıracağına inanıyorlar.

Nestle, IBM Food Trust sistemine 2017 yılında kurucu üye olarak katıldığı dönemde, block zinciri sistemi üzerine çeşitli denemeler yapmaya başlamıştı bile.

İlk olarak Nisan ayında, Fransız ortağı Carrefour üzerinde denemelere başladığını duyuran şirket, sistemi patates püresinin üretim sürecini izlemek için kullanmıştı.

Carrefour, Haziran ayındaki satışlarının artışını bu şeffaf sisteme bağlamıştı.

IBM blok zinciri teknolojisi, mevcut ürünün QR kodu tarandığında hasat tarihi, çiftlik yeri ve sahibi, ne kadar sürede ürünün kullanıcıya ulaştırıldığını ve nasıl hazırlandığıyla ilgili bilgileri sunuyor.

Yaşanan gelişmeler, otomasyon sistemlerinin ne derece önem kazandığını bizlere gösteriyor. Umarım kullanıcıların sağlıklı gıdalar tüketmelerini yarayan bu sistemler hızlıca yaygınlaşabilir.

 

 

 

 

 

Kaan Külahlı
Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir