Gündem Mining

ABD’de ilk kez bir şehir kripto para madenciliğini yasakladı

ABD’nin New York eyaletinin Plattsburgh şehri, 18 ay için kripto para madenciliğini yasaklayarak bu yasağı getiren ilk şehir oldu. Şehir meclisi 15 Marttaki toplantıda bu yasağı uygulamak için oy birliğine vardı. Belediye Başkanlığı, yasağın amacının ticari kripto para madenciliği, şehrin ilerlediğini yön ve karakterinde geri dönülmez değişimlere yol açmasından evvel düzenleme yapmak olduğunu açıkladı.

En ucuz elektrik fiyatına sahip şehir!

Belediye başkanı Colin Read şehrin, dünyadaki en ucuz elektrik fiyatına sahip şehir kw/s başına 4,5 cent ödüyor. Ülke genelinde bu fiyat kw/s başına 10 cent civarı şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca işletmelere destek olmak ve şehri bu alanda geliştirmek adına işletmeler sadece elektriğe kw/s başına 2 cent gibi bir ücret ödüyor. Şehirdeki bu ucuz elektrik fiyatları kripto para madenciliği yapanları kendine çekti ve bu şehri bir üs olarak kullanmaya başladılar. Şehirdeki en büyük kripto para madenciliği yapan Coinmint firması, Ocak ve Şubat aylarında şehrin güç bütçesinin yaklaşık %10’unu kullandığı söyleniyor.

Plattsburgh şehri için tahsis edilen aylık elektrik miktarı 104 mw/s miktarında. Ocak ayında bu miktarı aşan şehir, elektriği dışarıdan almak zorunda kaldı. Dışarıdan alınan elektrik şehir sakinlerinin faturalarına yansıyınca bu ayın başında şikâyetler gelmeye başladı. Bu şikayetlerin önüne geçmek ve şehrin kaynaklarını korumak adına kripto para madenciliği bir süreliğine şehirde yasaklanmış oldu. Bu yasaklanan aylar boyunca yetkililer kripto para madencileri ile uzlaşmaya gitmek için uğraşacak.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir