Nijerya
Blockchain Gündem

Nijerya kripto para ve blockchain için yol haritası çiziyor

Nijerya hükümeti kripto para ve blockchain teknolojilerinin benimsenmesi için bir yol haritası çizmeye başladığını açıkladı.

İlginizi çekebilir: Çin Halk Bankası Token Oluşturulmasını Yasaklıyor

Nijerya bu yol haritası ile birlikte ülke ekonomisini dijitalleştirmeyi ve blockchain’i geleceğin teknolojisi olarak benimsemeyi hedefliyor. ‘Ulusal Blockchain Benimseme Stratejisi’ ismini alacak plan kapsamında blockchain teknolojisinin sektördeki güven durumuna etkisi, Nijerya’daki benimsenme süreci, hükümetin ekonomiye uyarlama şekli ve diğer teknolojilerle entegrasyonu üzerine çalışmalar yürütülecek.

Nijerya hükümeti ekonomiyi dijitale taşıma hedefinde

Ekonomik altyapıyı tamamen dijitalleştirmek isteyen Nijerya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, “Nijerya’nın ‘Blockchain Benimseme Stratejisi’ özelinde bir numaralı hedefi blockchain teknolojilerinin sağladığı imkanları ve faydaları tespit ederek siber dünyada ve ekonomide ülkeyi daha güçlü bir konuma getirmek olacak.” ifadelerine yer verildi.

Nijerya

Yürürlüğe koyulmak istenen stratejide teknolojinin regülasyonu da odak noktası olarak belirlenen alanlardan biri. Bu konuda bakanlığın, blockchain teknolojileri ile ilgili şu anda herhangi yasal bir düzenlemeninin bulunmamasını dezavantaj olarak gördüğü belirtiliyor. Ek olarak Nijerya merkez bankası da ülke vatandaşlarını kripto para birimi işlemleri konusunda uyarıyor.

Afrika ülkelerinde Blockchain yaygınlaşıyor

2020’nin başlarındaki pandemi sürecinden bu yana Afrika ülkelerinin blockchain teknolojisine gösterdiği ilgi günden güne artıyor. Bitcoin işlemlerinin gerçekleştiği eşler arası (peer-to-peer) platformlara gösterilen ilgi son birkaç ayda ciddi seviyede hızlanmış durumda. Öyle ki Afrika kıtası an itibariyle P2P hacmi konusunda Amerika‘nın arkasında dünya genelinde ikinci sırada yer alıyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey başta olmak üzere teknoloji endüstrisinin önde gelen birçok ismi, kripto dünyaya geçiş sürecinde Afrika’nın son derece önemli bir rol oynayacağını düşünüyor.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir