Blockchain

Nijerya ‘nın hedefinde blockchain ile 6 milyar dolar gelir akışı var

Nijerya ‘nın dijital ekonomi politikasına öncülük etmekle görevlendirilen Ulusal Bilgi Teknolojisi Geliştirme Ajansı (NITDA), blockchain teknolojisinin önümüzdeki on yıl içerisinde 6 milyar dolar gelir elde etmesine yardımcı olabileceğinden bahsediyor.

 

NITDA genel müdürü Kashifu Inuwa, Ulusal Blockchain Benimseme Stratejisi Çerçevesinin gözden geçirilmesi için paydaşların katılımı sırasında konuşurken, blockchain gibi yeni teknolojik trendlerin küresel ekonomilerin büyümesini hızlandırma konusunda çok önemli yer tuttuğunu dile getirdi. Bundan dolayı da ülkenin bu konunun dışında kalmayacağını söyledi.

Inuwa, blockchainin 2030 yılına kadar küresel GSYİH’ya 1,76 trilyon dolar katkıda bulunacağını öngören PwC tarafından yayınlanan yakın zamanlı rapora da atıfta bulundu.

“Nijerya’da, esas olarak dijital olarak yerli olan ve Afrika’daki konumumuzla genç nüfusumuza baktığımızda, 2030 yılına kadar en az altı ila 10 milyar doları nasıl elde edebileceğimize bakıyoruz.”

Nijerya Afrika’da Fintech etkin noktası olarak kabul edildi

Inuwa, Nijerya’nın ödeme ve finansal hizmetler sektöründeki büyük potansiyeli göz önüne alındığında, 2030 yılına kadar olan hedefin gerçekçi olduğunu söyledi. Ülke, Afrika’nın sıcak FinTech noktalarından biri olarak sınıflandırılmıştı.

Nijerya kripto/blockchain alanında önemli girişimlerde bulunuyor. Haftalık Bitcoin işlem hacimleri, Temmuz ayında 1 milyon doları aşan önde gelen Afrika ülkeleri arasındaydı.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir