Nokia
Blockchain Gündem

Nokia, Blockchain ile kullanıcıların verilerini nakite çevirmesini sağlayacak

Blockchain veri platformu Streamr, Nokia ve California menşeili yazılım şirketi OSIsoft ile ortaklık kurup müşterilerin kullanıcı verilerini paraya çevirmesine ve bunlarla ürün satın alabilmesini sağlayan bir proje başlattı.

İlginizi çekebilir: Steve Wozniak: Bitcoin ve Blockchain on yılda tam potansiyeline ulaşacak!

Kullanıcı verileri nakite çevrilebilecek

Consensus 2018 konferansı sırasında bu ortaklık duyurusu CEO Henri Pihkala tarafından açıklandı. Bu duyurunun yanı sıra kullanıcıların gerçek zamanlı veri akışları sağlayabilecekleri ve bunlara katkıda bulunabilecekleri gerçek zamanlı veri piyasası projesini de canlı yayın esnasında gösterdi.

Henri Pihkala heyecanlı bir şekilde açıklamalarını yaparak şunları söyledi:

”Bugün Streamr’ın tarihi açısından çok önemli bir gün. Platformumuzu sadece Consensus sahnesinden canlı olarak piyasaya sürmekle kalmıyor bunun yanı sıra iki stellar ortaklığını da sizlerle paylaşıyoruz.”

Nokia’nın Kuha baz istasyonları Stremar’ın veri piyasası ile bütünleştirilip, Nokia müşterilerinin hem kendi kullanıcı verilerini paraya çevirmelerine hem de bu paralarla IoT aygıtlarını satın almalarını sağlayacak.

Nokia‘nın Radyo Sistemleri Takım Lideri Martti Ylikoski konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

”Kendi verilerini paraya çevirip bunların üzerinde söz sahibi olmak isteyen büyüyen bir mobil kullanıcı talebi olduğunun farkındayız.Streamr ile yaptığımız ortaklık firmamızın bu platforma olan inancını yansıtmaktadır.”

Ayrıca kullanıcılar Ethereum akıllı kontratları aracılığıyla gerçek zamanlı veri akışı alım ve satımı yapabilecekler. Bu alıcı ve satıcıların DATAcoin ve ERC20 tokeni kullanacağı belirtildi.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir