Gündem

Ocean Protocol DeFi için ne anlama geliyor?

Merkezi olmayan finans (DeFi) platformu günümüzde hızla gelişim kaydediyor. DeFi ticari stratejileri, yeni nesil finans ve pazar için önemli örnek teşkil ediyor. Perşembe günü açıklanan blockchain tabanlı para kazanma sistemi Ocean Protocol, veriler için otomatik piyasa yapıcı (AMM) oluşturmak için Balancer Labs ile birlikte çalışıyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Miner Kurucusu: IPO Için 100 Milyar Doları Hedefledik!

ocean

Ocean Protocol, verileri ve yapay zeka çıktılarını stoklayan, kontrol eden ve bunlardan zengin olan birkaç kuruluşun ötesine yayarak kullanıcılara ve diğer işletmelerle veri paylaşımı yapan ve bu verilerden para kazanmalarını sağlayan bir girişimdir. Ocean’ın kurucusu Trent McConaghy’ye göre verimli veri pazarı oluşturmanın temelinde bu girişim yer alıyor.

Geçmişte birçok girişimci veri pazarları kurmak için çalışmalarda bulundu, ancak kontrol ve gizlilik sorunları sebebiyle çalışmalar başarılı sonuçlanmadı. McConaghy bir röportajında veri pazarları için şöyle dedi: “Veri pazarları ile veri ekonomisinin kilidini açarak alıcıları ve satıcıları birbirine bağlamayı hedefliyoruz.” Hedef kitleleri için bireysel kullanıcılar, küçük şirketler, büyük şirketler, şehirler ve ülkeler olduğunu belirtti.

Ethereum tabanlı çalışan Ocean, belirli veri setini temsil eden kripto paralar oluşturuyor. Ocean sisteminde simgeler başka bir yerde depolanan veriler için araç görevi görür. Algoritmanın ikinci kısmında simgeler Ocean yerel simgesine (OCEAN), Ethereum (ETH) ve diğer kripto paraların kullanılarak keşfedilebileceği, takas edilebileceği ve fiyatlandırılabileceği bir pazar oluşturmaktır. Fiyatlandırma konusunda çeşitli zorluklar bulunuyordu. Şimdi Ocean’ın 3. sürümü ile McConaghy, Uniswap gibi otomatik piyasa yapıcıların bu işi en iyi yaptığı sonucuna vardı.

Açık arttırma yöntemi ile çalışan sistemlerin aksine AMM’ler varlığın kullanım süresi boyunca fiyatlandırmaya devam eder. İşlem defterlerinin aksine, çok fazla nakit likiditeye ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle DeFi’nin 13 milyar dolarlık yükselişinde etkin olan AMM’ler, her zaman almaya ve satmaya hazır robotlar gibi düşünülebilir.

Whitepaper kendi kendini dengeleyen portföy ve fiyat belirleyici olarak işlev görür bu da sistemin endeks fonu gibi davrandığı anlamına gelir.  Belirli bir varlık düşük performans gösterirse değerini korumak için satılır ve ardından satın alınır toplam portföy sabit şekilde tutulur. Ancak bu işlemler herhangi bir insan müdahalesi olmadan yapılır.

Ocean likidite madenciliği mi?

McConaghy, kullanıcıların AMM’lerde tercih ettiklerini işaret etti ve Ocean Whitepaper sistemi için IDO (initial dex offering) tanımını ortaya attı. McConaghy “kullunıcılarımız bu terimi çok seviyor ve çok kullanıyorlar.” dedi.

Kullanıcılar Whitepaper ya da diğer araçlarla likidite madenciliği yapmak istediklerinde bir miktar varlığa sahip olmaları gerekiyor. Varlık yönünden kullanıcılar için bu sistem oldukça kârlı oluyor ancak yüksek varlığa sahip olmayan kullanıcılar işlem ücretlerinin yüksek olması sebebiyle bunu başaramıyor.

Whitepaper  ile ilgili yüksek işlem ücretleri konusunda Ocean, bu maliyetleri düşürmek için ERC-1167 modeli sayesinde Whitepaper sözleşmelerinde değişiklik yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir