Gündem

Pakistan merkez bankasından kripto para yatırımlarına engelleme

Pakistan Merkez Bankası, ülkedeki finans şirketlerinin kripto para ticareti yapan şirketler ile çalışmalarını engelleyen bir açıklama yaptı.

Kripto para işlemleri şüpheli işlem olarak algılanacak

Gelen açıklama resmi İnternet sitesi ve sosyal medyada paylaşıldı, açıklamaya göre:

“…tüm bankalar ve finans kuruluşları, kripto paralardan uzak durmalılar. Alma, satma ve kripto para değiştirme gibi işlemler yapan finans kuruluşları bu uygulamalarına son vermeli.  Bu konudaki herhangi bir işlem hemen şüpheli bir işlem olarak Finansal İzleme Birimi‘ne (FMU) bildirilecektir.”

Merkez bankasının bu açıklaması yerel kripto para borsalarında bir etki yaratmaya başladı. Bölgede 2014 yılında başlatılan kripto para borsası UrduBit, kapanacağını açıkladı. UrduBit aynı zamanda ülkedeki ilk Bitcoin değişim platformuydu.

Bu kararı sosyal medya hesabı üzerinden duyuran şirket, müşterilerine en kısa zamanda kripto para borsasında bulunan varlıklarını geri çekmelerini söyledi. Paylaşılan duyuruda Pakistan merkez bankasının yaptığı açıklamayı işaret eden bir linkte vardı.

Urdubit‘in kullandığı açık kaynaklı yazılımı sağlayan BlinkTrade’nin kurucu ortağı Rodrigo Souza, merkez bankasını yaptığı bu hareketin kripto para yatırımlarına keskin şekilde bir engel koyma olduğunu savundu.

“Hükümetler ve Bankalar Bitcoin ile savaşacaklar çünkü Bitcoin’e yatırım yapmak, merkez bankası dışında çalışan bir banka anlamına geliyor.” Dedi.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir