Gündem Kripto para borsaları

PayPal kendi ağında kripto para işlemlerine izin verecek

PayPal bugün itibariyle kripto para piyasasına adımını atarak müşterilerin PayPal çevrimiçi cüzdanlarını kullanarak Bitcoin ve diğer dijital paraların alım satımlarını ve cüzdanda tutulmalarını mümkün kıldı.

Şirket, açıklamasında müşterilerinin 2021 yılından itibaren ağındaki 26 milyon tüccardan alışveriş yapmak için kripto birimleri kullanabileceklerini bildirdi.

PayPal

İlginizi çekebilir: Japon mesajlaşma devi LINE’dan CBDC gelişimi için hamle

PayPal Başkan ve Genel Müdürü Dan Schulman, bu hizmetin dijital paraların küresel kullanımını teşvik edeceğini ve ağını bankalar ile şirketler tarafından geliştirilecek yeni dijital paralar için uygun hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Merkez bankaları ile çalıştıklarını ve her tür dijital para birimi ile PayPal’ın bu konuda nasıl bir rol oynayabileceğini düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Şirket ABD’li hesap sahiplerinin bu özelliğe önümüzdeki haftalarda erişebileceklerini ve 2021’in ilk yarısında da bazı ülkelere açılmayı planladıklarını bildirdi.

Bu özelliği sağlayan başka hangi firmalar var?

Mobil ödeme sağlayıcısı olan Square Inc. ve borsa ticareti uygulaması Robinhood Markets Inc. ve benzeri ana akım fintech şirketleri bu özelliğe erişimi mümkün kılıyor. Ancak PayPal dünya çapında aktif olan 346 milyon hesabı bulunan ve ikinci çeyrekte 222 milyar dolar ödeme gerçekleştiren bir şirket. Bunlar göz önüne alındığında ise PayPal’ın lansmanı kayda değer bir durum.

Kripto para ödemeleri nasıl yapılacak?

Şirket, kripto para birimi ödemelerinin fiat para birimleri (ABD doları gibi) kullanılarak yapılacağını söyledi. Yani tüccarlar ödemeleri sanal paralar ile almayacak.

PayPal ilk olarak Bitcoin ve Ethereum, Bitcoin cash ve Litecoin olarak bilinen kripto paraların alım satımına izin verecek.

Şirket bu hizmet için Paxos Trust Company ile ortaklık yapmakta.

 

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir