Petro nedir nasıl alınır
Altcoin ICO

Petro nedir, nasıl alınır? – Coin’leri tanıyalım #1

Petro, dün itibarıyla ön satışa açıldı.

Venezuela‘nın resmi kripto para birimi, ‘Coin’leri tanıyalım‘ serimizin ilk konuğu olacak. Gelin hep beraber Petro coin nedir, nasıl ve nereden alınır gibi soruları yanıtlayalım.

Petro nedir?

2017 yılının Aralık ayında Venezuela başkanı Nicolas Maduro tarafından duyurulan kripto para, Hugo Chavez‘in “güçlü para, hammadeler tarafından desteklenir” ön görüsünü temel alıyor. Çünkü kripto para ülkenin petrol, altın, elmas ve gaz rezevleri ile destekleniyor. Devlet şu anda 5 milyar petrol varilini kripto para için ayırmış durumda.

Petro

Petro “pre-mined” yapıda. Yani hükümet, üretilmesi ve kontrol edilmesi noktasında söz sahibi.

Petro nasıl alınır?

Petro şu anda bolivar dışında dolar ve euro gibi geleneksel paralarla birlikte diğer kripto paralar ile satın alabiliyor. 20 Şubat itibarıyla başlayan özel ön satışlar ile %60 indirimli kripto para satışları sunuldu. Açıklanan bilgilere göre aralarında Türk yatırımcıların da olduğu yatırımlar sonrası 735 milyon dolar toplandı.

Petro ön satışta

Ön satış için kripto paranın web sitesini ziyaret edip Pre-sale bölümüne göz atabilirsiniz.

Petro değeri ne olacak ve ne alınabilecek?

Hükümetten yapılan açıklamaya göre her bir Petro coin, bir varil petrol tarafından destekleneceği için aynı fiyattan satılacaklar. Ancak dün başlayan özel ön satışlarla %60 indirimle kripto paranın %38.4‘ü satılacak.

Ne alınabilecek sorusuna ise Vargas’ın açıklaması şu şekilde: “Mal ve hizmetler sunan birçok yer olacak. Ayrıca yakın gelecekte Venezuela vatandaşları kripto para ile fırından alışveriş yapabilecek”

Karşıt sesler

Öncelikle bu yazımızın tamamen bilgi verme amacında olduğunu ve yatırım tavsiyesi olmadığını bilmenizde fayda var.

Petro‘nun Venezuela ekonomisine katkı sağlayacağına şüphe yok. Çünkü şu anda 62 dolar varil ücreti olduğunu düşünürsek 100 milyon kripto para satışı 6 milyar dolara varan bir yatırım demek. Bu da ülkenin son dönemde yaşadığı zor günleri düşündüğümüzde önemli bir çıkış yolu olabilir.

Ülke dışındaki yatırımcıların ise iyi araştırma yapıp karar vermeleri gerekiyor. Örneğin ABD, bu coin’in Venezuela yaptırımlarını ihlal ettiğini ve kullanıcıların dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca aşağıdaki tweet flood’una da göz atmanızda fayda var.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir