Bitcoin

Pfizer’ın koronavirüs aşısı Bitcoin için ne anlama geliyor?

Bitcoin, haftalardır süren yeni zirve tanıklıklarının ardından konsolidasyon aşamasında kaldı. İstikrarlı bir şekilde 15.000 doların üzerinde işlemini sürdürüyor.

Küresel salgının ortaya çıkışından bu yana ekonomiler can çekişirken BTC, bu ortamdan fazlasıyla yararlanarak 2020’de tüm zamanlarının en yüksek seviyelerini gördü.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Ocak 2018’den beri en yüksek seviyeyi gördü

Salgın sonrası toparlanmanın belirsizliği BTC fiyatını artırdı. İnsanlar Bitcoin’i daha güvenilir bir liman olarak gördü ve yatırımlarını bunun üzerine yoğunlaştırdı.

Son günlerde çıkan Pfizer ve BioNTech’in koronavirüs aşısının %90 etkili olduğu haberleri sonrasında Bitcoin fiyatı düştü.

Yatırımcılar haberlerin ardından, ABD hisse senedi vadeli işlemleri sıçradığı için, borsa aşı haberlerine çok hızlı cevap verdi. Bazı sektörlerin hisse senetleri gelecekteki seyahat kısıtlamalarının kolaylığı beklentisi umuduyla yükseldi.

Bitcoin, eski normal ekonomiye dönüş umutları yeniden canlandığı için 14.500 doların ortalarına doğru hafif bir düşüş gördü. Geleneksel borsa ile negatif bir korelasyon yaşadı.

Bitcoin satışı tam olarak hisse senetlerinin yükseldiği zamandayken, yaşadığı düşüş kripto yatırımcılarının karlarını güvenli liman olarak gördükleri varlıktan alıp borsaya geri dönmelerinden kaynaklı olabilir.

Bir ekonomist, ABD’nin Ocak ayında yaşayacağı cumhurbaşkanlığı açılışından önce yeni bir ekonomik yardım paketi görmeyeceğini söyledi. Bu durum, Bitcoin’in hala yükselişe geçebileceğini gösteriyor.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir