Bitcoin
Uncategorized

Reddit kullanıcısının, 13 milyon dolarlık Bitcoin’i kayboldu!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Reddit’te çok enteresan bir olaya tanık olduk. Reddit kullanıcılarından u/lumanubrecon, 13 milyonluk hesabında bulunan paranın toplamda 1.800 Bitcoin’e denk geldiğini ve yaşadığı problemden ötürü tamamını kaybettiğini açıkladı.

Android, iOS, Windows ve macOS platformlarında çeşitli mobil kripto cüzdanları üzerinden toplam paranızı koruyabiliyorsunuz. BrainWallet adı verilen güvenlik prosedürleri yüksek olan bir sistem kullanan redditer, ana şifreyi unuttu. Bu kadar kapsamlı ve muhafaza edilmiş ve bankalar kadar korunaklı olmak zorunda olan bu sistemi çözümlemeye çalıştı.

Maalesef ki sistemi çözemeyen şahıs, anahtar kelimeyi de unuttuğunu belirtiyor. Böylece şifrelenmiş yapıya sistemin sahipleri dahil erişemediğinden dolayı tüm hesabı kendini imha etmiş. Hatırladığı kelimeyi bir kitabın arasına koyduğunu ve onu yazdığı takdirde bile hesabına erişemediğini söyleyen kullanıcı bir şekilde sisteme girmeyi başarmış.

Girdiği zaman çok büyük bit hüsran yaşayan kullanıcı, 1800 Bitcoin’in hesabında gözükmediğini fark etmiş. BashCo isimli Reddit kullanıcısı ise, BrainWallet kullanan birinin gerçekten aklı yoktur demeçlerinde bulunarak durumun ne kadar vahim olduğunu tekrar vurgulamış.

Kripto paraları ne kadar sanal para olarak isimlendirmek çok da doğru olmasa da maalesef ki internet üzerine kurulu her sistemin belli başlı açıkları mevcut. Özellikle, bilmediğiniz özel bir kuruluşa paranızı emanet ediyorsanız.

Kaan Külahlı
Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir