Ripple
Blockchain Gündem

Ripple’ın yönetim kurulu üyesi tutuklandı

Blockchain devi Ripple‘ın yönetim kurulunda yer alan Ken Kurson, siber taciz suçlamaları sonrası tutuklandı. Kurson an itibariyle federal gözetim altında tutuluyor.

Kurson, Trump ailesine yakın bir isim

Kripto para dünyasının yanı sıra politikada da oldukça tanınan bir figür olan Kurson, 2018 yılında Modern Consensus isimli bir kripto para yayını başlatmıştı. Kurson bunun yanı sıra New Jersey Globe isimli bir de politika haberleri paylaşan bir internet sitesi kurmuş ve 2013-2017 yılları arasında New York Observer‘da baş editör olarak görev almıştı. Söz konusu gazetenin yayıncılığını ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner üstleniyordu.

Ripple'ın

Kurson’ın Trump ailesi ile olan yakınlığı ise 2008’e uzanıyor. Zira Kurson, Trump’ın avukatlarından biri olan Rudy Giuliani‘nin başkanlık kampanyasında yer almasının yanı sıra Giuliani ile birlikte bir kitap yazmıştı. Sonrasında ise Donald Trump’ın 2016 başkanlık seçimi hazırlıklarında bir konuşma hazırlamak üzere politikaya geri dönmüştü.

Ripple’ın açıklaması bekleniliyor

FBI‘ın da dahil olduğu soruşturma konusunda Ripple cephesinden henüz herhangi bir açıklama gelmiş değil.

İlginizi çekebilir: Ripple (XRP), Insani Yardım Kuruluşuna 10 Milyon Dolar Bağışladı

FBI tarafından verilen bilgiye göre Kurson farklı takma adları kullanarak eşinden boşanmasına sebep olduğunu düşündüğü kişilere tehdit mesajları yollamakla suçlanıyor. Kurson’ın başka bir bilgisayara siber tacize yönelik keystroke yazılımı yüklediği belirtiliyor. Birkaç yıldır süren ve bugünkü tutuklamayla ciddi bir boyut alan kriminal soruşturma nedeniyle Kurson, 2018 yılında Ulusal Beşeri Bilimler Fonu‘na katılamamıştı.

Kurson, Ripple’ın yönetim kuruluna 2017 yılında dahil olmuştu ve halen New York Observer’daki görevini sürdürüyordu. O dönem Ripple’ın kendisiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Kurson’ın eşsiz editöryel becerileri ve analiz uzmanlığı sayesinde Ripple’ın sınır ötesi ödemeleri hızlanacak ve daha efektif bir hale gelecek.” ifadelerine yer verilmişti.

Ripple’a ait kripto para XRP’nin fiyatında ise bu gelişme sonrası ciddi bir düşüş gözlemlenmedi.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir