Altcoin Gündem

Rusya ‘nın CBDC testini yönetecek beş Rus bankası

Rusya‘daki beş banka, Rusya Merkez Bankası’na dijital rublenin pilot testi için kendilerinin hazır olduğunu bildirdi.

Yerel haber ajansı Izvestia’ya göre Rusya Merkez Bankası devam eden istişarelerden sonra insanların sınırlı şekilde dijital ruble kullandığı ve 2021’in ilk yarısında olacak olan bir test gerçekleştirecek.

Tüm ödeme ortamlarının dijital para birimleri tarafından elden geçirilmeye başlanması ile dünyadaki ülkelerin merkez bankaları kendi itibari para birimlerinin dijital versiyonunu başlatma girişimlerini hızlandırıyor.

İlginizi çekebilir: İspanya Merkez Bankası da CBDC furyasına katılıyorAvrupa Merkez Bankası gündeminde dijital Euro (CBDC) var

Dijital rublenin testinde rol alacak beş bankanın (MKB, PSB, Zenit, Dom.RF ve Kırım RNKB) faizleri Merkez Banka tarafından güvence altına alındı.

Izvestia’ya göre dijital rublenin cüzdanı, banka kartlarının dijital bir kopyası olacak ve beş banka ile yapılacak olan testlerin başarısı, dijital maaşların verilmesini kapsayabilir.

Rusya Merkez Bankası, CBDC ile ilgili olarak son zamanlarda günlük ivmesini artıran tek banka değil. Çin dahil diğer ülkeler de CBDC testlerinin ileri aşamalarında.

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir