Rusya Nükleer Merkezi
Mining

Rusya Nükleer Merkezi mühendisleri, süper bilgisayarlar ile mining yapmaktan tutuklandı

Rusya Nükleer Merkezi‘nde çalışan mühendisler, merkezde yer alan süper bilgisayalar ile kripto para madenciliği yapma suçlaması ile tutuklandı.

Rusya Nükleer Merkezi’nde kripto para madenciliği

Günümüzde kripto paraların değer kazanmasıyla birlikte popülerliğinin de bir hayli arttığını görüyoruz. Hâl böyle olunca kripto paralara yatırım yapan insanlar olduğu kadar mining cihazlarına yatırım yapıp madencilik yapan birçok kişi de var. Ancak görünüşe bakılırsa Rus mühendisler, ellerinin altında süper bilgisayarlar olunca bunları değerlendirmek istemiş ve krito para madenciliği yapmış.

Rusya‘nın Sarov kasabasında yer alan Nükleer Merkezi‘nde çalışan mühendisler, yerel haber merkezi Interfax‘ın aktardığı bilgilere göre süper bilgisayarları kullanarak kripto para madenciliği yapma suçundan tutuklandı. Yapılan ilk açıklamada kaç mühendisin tutuklandığı belirtilmezken araştırma biriminin başındaki isim Tatyana Zalesskaya, bu yönde bir “girişim” olduğunu ve girişimin tespit edildiğine dair bir açıklama yaptı.

Olay, içerisinde 1-petaflop gücündeki süper bilgisayarın da dahil olduğu bilgisayarların mining için internete bağlanmasıyla ortaya çıkmış. Henüz tutuklular hakkında Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından bir resmi açıklama yapılmadı. Önümüzdeki günlerde bu olayın tüm detaylarını öğrenme şansına erişeceğiz.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir