Rusya,Blockchain,Ethereum,SWIFT
Blockchain Gündem

Rusya ‘SWIFT’ ödemeleri yerine Ethereum platformunu kullanabilir!

Rusya Merkez Bankası, SWIFT ödemelerinin ülkeye has versiyonu olan SPFS ödemelerini 2019 yılında Blockchain teknolojisine geçirmeyi planlıyor.

İlginizi çekebilir: İsviçre’nin en büyük bankası, Bitcoin ile işlem yapmayı reddetti

Rusya’ya has bir sistem olacak

Rusya ulusal basınının bildirdiğine göre, Rusya Merkez Bankası’na yakın bir kaynaktan, ödemeleri gönderebilmek için Blockchain teknolojisinin kullanılabileceği ve bu teknolojinin bankanın sistemine eklenebileceği yönünde bilgiler geldiği söyleniyor.

Gelen bilgilere göre “el yapımı” bir sistem kullanacaklar. Bu da demek oluyor ki kedilerine has bir sistem geliştirecekler. Tüm bunlar içinde Ethereum platformunun kullanması planlanıyor. Rusya’dan gelen bu gelişme ülkenin Blockchain teknolojisine önem verdiği ve bu teknolojiyi ülkeye entegre etmeye çalıştığı konusunu kanıtlıyor.

SPFS’e göre maliyeti daha az olacak

Temmuz ayında yapılması planlanan kripto para düzenlemesinin öncesinde Rusya Blockchain’in bir çok kullanım alanını keşfetmeye devam ediyor. Daha önce hacklenme endişesi bulunan SWIFT‘den, yeni oluşturulacak teknolojinin daha güvenli olacağı savunuluyor.

SWIFT ödeme yönteminden daha güvenliği olacağı söylenirken bir yanda da daha tasarruflu bir sistem olacağı da görülüyor. Ülkede SWIFT‘in kendilerine has versiyonu olarak kullanılan SPFS sistemi, işlem başına 2 ruble maliyete sahip. Yeni oluşturulacak sistemde bu maliyetin düşmesi de öngörülüyor.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

One thought on “Rusya ‘SWIFT’ ödemeleri yerine Ethereum platformunu kullanabilir!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir